info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Covid-19 Saç Döküyor!
May 07, 2021 - By. Admin

Covid-19 Saç Döküyor!

KORONAVİRÜS SAÇLARIN DÖKÜLMESİNE Mİ NEDEN OLUYOR?

 

Saçlar, bir döngü halinde doğup büyümekte, bir süre sonra zayıflayan saçlar vücuttan dökülerek atılmaktadır. Dökülen saçların yerini yeni çıkan saçlar alarak bu döngüsü yaşam boyunca devam etmektedir. Günde 70-100 saç telinin kaybedilmesi sonrası yeniden saçlar üretilmektedir. Eğer günlük saç teli kaybı 100’den fazla olursa ve bu sorun kontrol altına alınmayarak devamlı bir hale gelirse 6’ıncı aydan sonra kronikleşebilmekte, saçlarda seyrelmeyle birlikte hacim kaybı da görülmektedir.


 


Yapılan bilimsel çalışmalar da korona virüs sonrası geç dönemde nefes darlığı, öksürük, halsizlik, koku almama gibi belirtilerin yanı sıra saç dökülmesi yaşandığını ortaya koymaktadır.


Covid-19 enfeksiyonu sürecinde yaşanan yoğun stres, yüksek ateş ve ilaçların muhtemel yan etkileri nedeniyle enfeksiyondan 2-4 ay sonra saç dökülmesi görülebilmektedir.


Koronavirüse bağlı görülen yaygın saç dökülmesinin yanısıra;

Alopesi areata (saç kıran)

Saçlarda gri renk değişikliği

Erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi)’nde de artışlar görülmeye başlanmıştır.


Covid 19 virüsünün saçlar üzerindeki etkisiyle ilgili olarak yakın zamanda Japonya’da yapılan bir bilimsel çalışma, hastalık sonrası geç dönemde mevcut belirtilerin yanı sıra hastaların %24,1’ inde yaklaşık 56’ıncı günde saç dökülmesinin başladığını ortaya koymaktadır.


Covid-19 enfeksiyonu herkes için ciddi bir stres kaynağıdır ve hastalığı özellikle ağır geçirenler psikolojik stres, anksiyete, depresyon gibi ruhsal problemler yaşamaktadır. Bu stresin devam etmesi, saç dökülmesinin artmasına ve iyileşmenin yavaş olmasına neden olmaktadır. Bu süreçte saç gelişimi için beslenmenin önemi de oldukça fazladır

Peki kronikleşen saç dökülmesi ile karşı karşıya kaldığımızda ne yapabiliriz?

Günümüzde en yaygın kullanılan yöntem saç ekimidir. En sık erkek tipi saç dökülmelerinde uygulanır.


Donör bölgeden toplanan saç kökleri kişiye uygun yöntem ile (FUE veya DHI kalem tekniği gibi) dökülmenin olduğu bölgeye uygulanarak gerçekleştirilir. Bu operasyon sayesinde saçlar eskisi kadar dolgun bir görünüme sahip olabilmektedir.


Este Power Clinic olarak Saç ekiminde uzman ekibimiz ile her zaman yanınızdayız.