info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Boy Uzatma Operasyonu

boy uzatma ameliyatı fiyat ilacı iğnesi için ne yapılmalı operasyonu

Bilgi Almak İçin- Buraya Tıklayıp İletişime geçiniz!

 BOY UZATMA AMELİYATI

 

Boy Kısalığı Neden Olur?

 

Boy kısalığının birçok farklı nedeni vardır. Gelişim sorununa yol açan çocukluk çağı hastalıkları, beslenme bozuklukları, geçirilen kırıklar, kemikleri etkileyen bazı genetik hastalıklar boy kısalığına sebep olabilir. Klasik anlamda en çok cücelik boy kısalığına yol açar.

Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boy uzatma ameliyatı, sağlık sorunları ya da estetik nedenlerle bacak uzunluğunu artırmak için yapılan ortopedik bir cerrahi işlemdir.

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bazı durumlarda yetişkinler için epidural anestezi de uygulanabilir. Kullanılan tekniğe göre ameliyat süresi 1.5 ile 3 saat arasında sürebilir.

Uzatma, kemik cerrahi işlemle kesilir ve kesilen kemik yerleştirilen bir cihazla çok yavaşça ayrılır. Bu işlem kemik büyümesini teşvik etmek için yapılır. Yeni kemik dokusunun sürekli büyümesi için cihazdaki pimler günde dört kez, her bir ayarlamada ¼ milimetre olmak üzere çevrilir ve kemiğin günde toplamda 1 milimetre uzatılması sağlanır. Böylece açılan boşlukta yeni kemik dokusu oluşur ve kemikte uzama sağlanır. Kemikleri birbirinden uzaklaştırmak suretiyle yeni kemik oluşumu sağlanmasına distraksiyon osteogenezi denir.

Uzatma işleminin 8 cm kadar olması planlanıyorsa sadece uyluk ya da kaval kemiğine cerrahi uygulanabilir. 10 cm’den daha fazla bir uzatma isteniyorsa her iki kemiğin de uzatılması gerekecektir. Uzatma işlemi sadece kemiklere yönelik yapılır. Kaslar, bağlar, sinirler, damarlar ve diğer yumuşak dokular kemiklere yapışık olduğundan ve işlem yavaş yavaş aşamalı olarak yapıldığından otomatik olarak uzamaya uyum sağlarlar. Bu amaçla ilgili bölgeye fizyoterapi uygulanarak süreç daha kolay hale getirilir.

Hastanede kalma süresi ortalama 2 – 7 gün olmakla beraber, normal yaşama ve işe dönme süresi 15 – 20 gündür. Ameliyat ve iyileşme süresi, kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

 

Boy Uzatma Ameliyatı En Fazla Kaç Cm Uzatır?

Tek ameliyatta ortalama 5-8 cm, iki ameliyatta ortalama 12-15 cm kemik uzatma sağlanabilir.

Boy Uzatma Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar?

Boy uzatma ameliyatının yapılması için büyüme plaklarının kapanmış olması gerekir. Büyüme plakları kapanmış olan ve 50 yaşın altındaki kişiler muayene sonrası gerekli testler yapıldıktan sonra bu ameliyatı olabilir.

 

Boy Uzatma Ameliyatı İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Boy uzatma ameliyatı için iyileşme süresi hastadan hastaya değişiklik gösterir. Genel bir kural olarak, çocuklar, yetişkin hastalara göre iki kat daha hızlı iyileşirler.

İyileşme süresince fizik tedavi uygulanması, hastanın eklemlerini esnek tutmada ve kas gücünü korumada önemli bir rol oynar. Hastalar iyileşme hızını artırmak için besleyici bir diyetle beslenmeli ve kalsiyum takviyeleri almalıdır.

 

Boy Uzatma Ameliyatı Fiyatları

Boy uzatma ameliyatı fiyatları, uygulanacak olan yönteme, kaç kemikte, bacakta yapılacağına, operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğuna, hastane seçimi, kullanılacak olan malzeme ve ekip giderlerine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı boy uzatma ameliyatı ücretleri hakkında bilgi almak için iletişime geçiniz