info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Jinekomasti - Erkekte Meme Büyümesi Operasyonu

JİNEKOMASTİ(ERKEKTE MEME BÜYÜMESİ) OPERASYONU

 

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, memelerin erkeklerde de aynen kadınlarda olduğu gibi büyük olmasıdır. Meme kadınsal bir organ ve erkekte de işlevsiz olmasına rağmen, görüntü olarak mevcuttur. Büyük olması ise erkekleri sosyal yönden rahatsız eder ve bunlardan kurtulmak isterler. Büyük memelerden kurtulma operasyonuna da jinekomasti ameliyatı denir.

Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

Jinekomasti, hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık ergenlik döneminde veya yaşlı erkeklerde görülmektedir. Ergenlik döneminde; erkeklerin memelerinde, hormonal nedenlerle büyüme, dolgunluk ve hassasiyet olması doğaldır. Çünkü vücut bir hormon karmaşası içindedir. Bu durum fizyolojik jinekomasti olarak adlandırılır. Erkek çocukların %90’ ında bu durum kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Büyüklerde ise genellikle nedeni yoktur, idiopatik, ailesel olabilir.

Jinekomasti çoğunlukla ergenlikte ve yaşlılıkta karşımıza çıkmasına rağmen, bazen hepatit, siroz, akciğer kanseri, akciğer hastalıkları, bazı organların kanseri, tiroid bezi hastalıkları, testis hastalıkları, eroin veya benzeri uyuşturucu kullanımı, kilo almak veya kas yapmak için steroid kullanımı, bazı ilaçların kullanımı gibi sebepler nedeniyle de karşımıza çıkabilir.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti olanlar, kadın göğsü gibi daha etsi, yağ dokusu bakımından hacimli ve yuvarlak hatlıdır. Kaslı ve sportif bir kas görüntüsü değildir. Ayırıcı tanı için görüntüleme teknikleri (ultrasound, MR gibi) ve hormon analizleri gerekebilir.

Jinekomasti Tipleri Nelerdir?

Üç ana tipi vardır;

·         Glandüler jinekomasti: kadınsı meme dokusu artışı bulunmaktadır.

·         Mikst tip: Hem bir meme dokusunda büyüme hem de yağ dokusunda fazlalaşma bulunmaktadır.

·         Lipomatöz yani yalancı jinekomasti: yağ dokusu artışı bulunmaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Ergenlik döneminin bitmesiyle 17 yaşından itibaren jinekomasti ameliyatı yapılabilir. Ama çok psikolojik sıkıntı yoksa bütün estetik ameliyatlar gibi 18 yaşın bitmesi beklenmesi daha doğru olur.

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Operasyon öncesi kanamayı arttırma ihtimali olan ilaçlar (kan sulandırıcılar; aspirin vb.) bitki çayları kesilmelidir. Sigara ve alkol kullanımı operasyon öncesinde bırakılmalıdır.

 

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi 1-1.5 saattir.

Jinekomasti operasyonu, liposuction yöntemi ile yapılır.

Göğüsün yanlarından ve kol altına yakın yerlerden kesiler açılır.

Liposuction kanülleri kesilerden göğüslere doğru yerleştirilir.

Liposuction cihazının ters basınç yani vakum özelliği ile fazla olan yağ dokuları tahliye edilir.

Fazla yağlar alınınca, göğüsler kadınsı formdan kurtarılmak için kalan yağ dokuları ile memeye şekil verilir.

İşlemler tamamlanınca kesiler dikilir ve ameliyat tamamlanır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyattan hemen sonra göğüs korsesi giyilmeye başlanır. Bu korsenin kullanımı oldukça kolaydır.

Jinekomasti korsesi ne kadar süre takılır? : Jinekomasti korsesi üç hafta sürekli giyilmelidir. Üçüncü haftadan sonra sadece gündüz, özellikle ağır aktiviteler yapılırken korsenin giyilmesi faydalı olur. Bu süre de yaklaşık 6 haftadır.

Ameliyat bölgesinde ilk günlerde bir ödem, hassasiyet, ağrı hatta morluklar oluşabilir. Bunlar genellikle ilk 2-3 günden sonra giderek azalmaya başlar. Uyuşmalar, batmalar, yanmalar günlük hayatı zorlaştıracak boyutlarda olmasa da hastanın şikâyetleri olarak karşımıza çıkabilir. İkinci haftadan sonra havuz ve denize girmeye müsaade edilir. 6 hafta süreyle de buhar banyosu, sauna, solaryum gibi ödeme yol açabilecek faktörlerden kaçınmaya çalışılır. Ağır sporların yapılması ve göğüs bölgesine darbe alınabilecek aktivitelerden 6 hafta süre ile kaçınılması gerekmektedir.

jinekomasti ameliyatı yaptıranlar 3 gün sonra sosyal yaşamlarına dönebilirler.

 

 

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Sadece liposuction yöntemi uygulanan hastalarda belirgin bir iz kalmamaktadır. Deri fazlalığının olduğu ileri derecede büyük olgularda ise yapılacak olan ameliyatın çeşidine göre farklı boyutlarda iz kalabilir.

Jinekomasti Ameliyat Sonrası Memenin Tekrar Büyüme Riski Var Mı?

Tıbbi bir sorun olmadıkça jinekomasti ameliyatından sonra meme tekrar büyümez.

Jinekomasti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmediği durumda, göğüs bölgesinde büyüme sorunu ilerleyiş gösterebilir.

Jinekomasti Ameliyatı Devlet Karşılıyor Mu?

Jinekomasti ameliyatı estetik bir ameliyattır. Dolayısı ile devlet karşılamaz. Ancak tıbbi bir nedene bağlı jinekomasti olmuşsa ve hastanenin sağlık kurulu bunu kabul ederse SGK ödeme yapar.

Jinekomasti Ameliyatsız Geçer Mi?

Jinekomastinin tek çözümü ameliyattır.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Jinekomasti ameliyatı fiyatı operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğuna, hastane seçimi, kullanılacak olan malzeme ve ekip giderlerine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı jinekomasti ameliyatı ücretleri hakkında bilgi almak için iletişime geçiniz.