info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Yüz ve Boyun Germe Operasyonu

 

YÜZ VE BOYUN GERME AMELİYATI

 

Yüz Germe Nedir?

Yaşın ilerlemesi ve vücudun yer çekimine karşı koyamaması nedeniyle cildimizde kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir ve bunlar yüzün şeklinin bozulmasına neden olmaktadır.

Yüz germe ameliyatı yüzdeki kırışıklıkların, sarkmaların germe ve asma yöntemi ile giderildiği bir yöntemdir.

 

Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatı hastane ortamında gerçekleşir. Genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılabilmektedir.

Yüzün kas, yağ ve sinir dokusunu oluşturan yapı asılarak yüzdeki sarkma düzeltilir ve bolluk oluşturan deri de uygun ölçüde alınmaktadır. Aynı zamanda alt ve üst göz kapağında oluşan yaşlılık belirtileri de düzeltilebilir. Bu bölgeden deri alımı ve yer değiştirmiş yağların uygun yere taşınması ve fazla olanların alınması sağlanmaktadır.

Kulağın yanak ile birleştiği sınırda bir kesi yapılarak yanak üzerindeki deri fazlalığını çıkarılmaktadır. Saçlı deri içerisine ve kulak arkasında yine saçlı deri içerisine de kesi yapılarak deri fazlalığı çıkarılmaya devam eder.

Ameliyat süresi hastaya, uygulanacak işleme göre farklılık gösterir, 3 ila 10 saat sürebilmektedir. Ameliyat sonrasında aynı gün taburcu olmak ya da 1 gece hastanede kalmak gerekebilir.

Yüz germe ameliyatı ile birlikte aynı anda burun, göz kapağı, kaş kaldırma gibi ameliyatlar aynı anda uygulanabilir.

Yüz germe ameliyatlarında iz kalır. Ancak bu izler çok iyi saklandığı için fark edilmez. Örneğin; şakak bölgesinin biraz üstünde saçlı deri içine ya da kulak arkasında gizlenebilir.

Göz kapağı ameliyatlarında ise izler, göz kapağının katlanma yerlerine gizlenir.

Yüz Germe Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüz germe operasyonu öncesi kanamayı arttırma ihtimali olan ilaçlar (kan sulandırıcılar; aspirin vb.) bitki çayları kesilmelidir. Sigara kullanımı operasyondan 3 hafta önce bırakılmalıdır. Ameliyat sonrası 1 ay boyunca saçlar boyatılamayacağı için ameliyattan 1 hafta öncesinde saçlar boyatılabilir.

 

Endoskopik Yüz Germe

Endoskopik (kamera yardımı ile saçlı deride yapılan mini kesilerden girilerek) yöntemle alın, kaş, şakak, ortayüz, ağız köşesi bölgesi yüz kas ve dokularının doğal yerlerine yerleştirilmesi ve sıkılaştırılması işlemidir. Beraberinde göz kapağı estetiği ve/veya yağ enjeksyonu yapılabilir.

Endoskopik orta yüz germe, 1–2 cm.lik kesilerden, ince uzun kanüllerle ve kamera ile gerçekleştirilen yüz germe tekniğidir. Endoskopik orta yüz germede uzun kesilere gerek yoktur ve alın gerilebilir, kaş kaldırılabilir, alında ve iki kaş arasında kırışıklıklara yol açan kaslar serbestleştirilebilir.(böylece kalıcı botox etkisi sağlanır),yanak ağı yukarı alınabilir (böylece elmacık kemikleri üzerinde dolgunluk sağlanır), göz kenarları hafifçe yukarıya alınabilir(badem göz görüntüsü verilebilir).

Mini Yüz Germe

Yapılan cerrahi kesi eğer sadece kulak önünde yapılırsa ve germe işlemi azaltılırsa buna mini yüz germe ameliyatı denilmektedir. Bu ameliyatın avantajı yapılan izi azaltmak ve daha küçük bir ameliyat yaparak iyileşmeyi hızlandırmaktır. Bu girişim 40 ile 50 yaş arası çene bölgesinde deri bolluğu fazla olamayan hastalarda tercih edilmektedir. Ancak günümüzde endoskopik yüz germe ameliyatları ile bu işleme olan gereksinim de azalmıştır.

Ameliyatsız Yüz Germe Nedir?

Günümüzde ameliyatsız alternatif tedavi yöntemleri de mevcuttur. Uygulama ve sonrasında, kişinin yaşam kalitesini düşürmeyen ameliyatsız yüz gerdirme yöntemleri arasında, kilit askı ve focus ultrasound uygulaması mevcuttur.

Kilit Askı Ameliyatsız Yüz Germe: Özel olarak tasarlanmış silikon ipler ve esnek iğneler kullanılarak uygulanan “Kilit Askı” (iple yüz germe)yöntemi ameliyatsız yüz germede yeni uygulanan bir tekniktir. Lokal anestezi altında yapılan “Kilit Askı” uygulaması yaklaşık 45 dakika sürmekte ve saçlı deri altından yapıldığı için dikiş gerektirmemektedir. Her yaş ve her düzeydeki sarkma için uygulanabilen bir yöntemdir. Girişimden sonra hissedilebilecek olan hafif ağrı, ağrı kesici ilaçlarla kolayca yatıştırılabilmektedir. “Kilit Askı” yöntemi ile 4-6 yıl kadar etkili olabilmekte ve yüzdeki doğal ifadenin korunabilmesini amaçlamaktadır.

Focus Ultrasound İle Yüz Germe: Yüksek Yoğunluklu Odaklanmış Ultrason (HIFU), cildin kendini doğal yoldan iyileştirmesi yöntemini kullanır, cildin derin tabakalarına fokuslanmış termal enerji ulaştırarak yeni kollajen üretimini uyarır. 30 - 65 yaş arasındaki bireylerde; ameliyatsız yüz germe, kaş kaldırma ve gıdı toparlama gibi uygulamalarda kullanılan güvenli ve etkili bir sistemdir. 30 - 45 dakika süren tek seanslık uygulamayla, ciltte güçlü bir sıkılaşma ve gençleşme etkisi yaratır. Bir ay sonra etkileri görülmeye başlar, ikinci ayın sonunda maksimum sonuçlar ortaya çıkar.

Yüz germe ameliyatı ve ameliyatsız yüz gerdirme fiyatları, uygulanacak olan yönteme, operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğuna, hastane seçimi, kullanılacak olan malzeme ve ekip giderlerine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.

Günümüzün tercih edilen yöntemlerinden biri de yüz germe bandı ve yüz germe kremleridir. İnternet alışveriş siteleri veya kozmetik mağazalarından bile herkesin kolaylıkla erişebileceği yüz germe bantları ve yüz germe kremleri mevcut halinden hoşnut olmayan kişiler tarafından sıklıkla uygulanmaktadır. Fakat uygun maliyetiyle tercih edilen bu uygulamaların, yalnızca geçici bir çözüm olduğunu, yaygın olarak piyasada bulunan bu ürünlerin standartlarının da tartışmalı olduğunu akıldan çıkartmamakta fayda vardır.

 

Boyun Germe Nedir?

Yaşın ilerlemesi ile cildimizde oluşan bu sarkmalar ve kırışıklıklar zaman içerisinde yüz dokularını aşağıya doğru çekerek bu dokuların boyun (gıdı) bölgesinde toplanmasına neden olur. Bu görüntüden estetik operasyonlar ile kurtulmak mümkündür.

Boyun estetiğini aslında yüz estetiğinden ayrı tutmamak gerekir. Boyun yüzün devamı niteliğinde bir bölgedir ve gençleştirme çalışmaları bir bütün halinde yapılmalıdır.

Yüz ve boyun gerdirme ameliyatı 40 yaşın üzerindeki kişilerde uygulanabilmektedir. Ancak daha genç yaşlarda kırışıklık ve sarkma oluşan kişilere de hekim kararı ile uygulanabilmektedir.

 

Boyun Germe Nasıl Yapılır?

Boyun gıdı gerdirme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır.

Boyun germe estetiği ameliyatında kulak önünden kulak memesine uzanan, oradan da kulak arkasında dönen bir kesi yapılır. Yüz ve boyun derisi serbestleştirilir. Derinin fazlası çıkartılarak kulak önü ve arkasındaki kesiye dikilir. Çene altında gıdı bölgesinde yağ toplantısı varsa liposuction ile alınır.

Boyun derisindeki sarkma alt çenesi küçük ve geride olan kişilerde daha erken yaşlarda belirgin hale gelir. Çene ucuna konulan protezler ile çenenin belirginleştirilmesi boyun germe işlemi sırasında yapılabilir. Böylece yüz profili de restore edilmiş olur.

Boyun germe dışında yüzün diğer bölgelerine de müdahale edildiği için ameliyat süresi 5 ile 7 saat arasında değişir.

İlk gece yüksek yastık ile hafif oturur pozisyonda yatmak ödemlerin önlenmesi açısından önemlidir. Ertesi gün hastanın pansumanı açılır ve hasta taburcu edilir. Yaklaşık iki hafta kadar yüzde şişkinlik ve hafif morluklar olması normaldir. Bu süre boyunca özel bir yüz korsesi kullanılır. İki hafta sonunda eğer erimemişler ise geride kalan dikişler alınır. Ameliyat sonrası beşinci günde hastanın yüzünü yıkamasına izin verilir. Şişliklerin inmesi ile ameliyatın olumlu sonuçları görülmeye başlanır.

Boyun Germe Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boyun germe operasyonu öncesi kanamayı arttırma ihtimali olan ilaçlar (kan sulandırıcılar; aspirin vb.) bitki çayları kesilmelidir. Sigara kullanımı operasyondan 3 hafta önce bırakılmalıdır. Ameliyat sonrası 1 ay boyunca saçlar boyatılamayacağı için ameliyattan 1 hafta öncesinde saçlar boyatılabilir.

İple Boyun Germe Nedir?

İple boyun ve gıdı germe estetiğinin en önemli amacı çene görüntüsü en ideal ve normal seviyeye taşımaktır. Gıdı bölgesindeki fazla yağdan ve sarkık görüntüden kurtularak daha estetik bir görüntü amaçlanmaktadır.

Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve genellikle iki saat kadar sürmektedir. Boyundaki sarkma ve çenede oluşan bombeli görüntünün ortadan kaldırılması için medikal iplerle bu bölge asılır. İple boyun ve gıdı germe estetiği oldukça güvenlidir, emilimi yüksek ipler tercih edilir. Ameliyat sonrasında belirgin bir iz kalmaz, küçük izler ameliyat sonrası görünürlüğünü kaybeder. Ameliyattan sonra boyun bölgesinde 10 gün kadar bandajlar takılı kalmaktadır.

 

Ameliyatsız Boyun Germe Nedir?

Günümüzde ameliyatsız alternatif tedavi yöntemleri de mevcuttur. Deformasyonun seviyesine göre farklı işlemlerin yapıldığı ameliyatsız boyun germe uygulamalarında hasta istediği görünüme kavuşmaktadır.

Örümcek Ağı Uygulaması ile Boyun Germe: Boyun germe işlemini cerrahi bir operasyon olarak istemeyenler için örümcek ağı uygulaması ideal bir ameliyatsız boyun germe tekniğidir. Ciddi ve iyi sonuçların alındığı örümcek ağı uygulaması ile hasta, herhangi bir kesi izi olmadan, morluk ve şişlik yaşamadan eski haline kavuşmakta, hayatını normal bir biçimde sürdürmektedir. Konforlu bir uygulama olan örümcek ağı estetiği ile boynun deformasyon durumuna göre belirlenen sayıda ip, cildin alt dokusuna ince uçları olan iğneler ile yerleştirilir. vücut iplere karşı reaksiyon üretir ve böylece bölgede kolajen üretimi artar, elastin ve fibroplast oluşumu hızlanır. Bu sayede boyun bölgesi gerginlik kazanır. Hiçbir pansuman, sargı bezi, ağrı ya da sızı olmaksızın günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Ameliyatsız Focus Ultrasonla Boyun Germe: Yüksek yoğunluklu bir ultrason sistemi olan HIFU, ameliyatsız boyun germe işlemlerinde kullanılır.  3 ve 4,5 mm’lik başlıkları olan cihaz boyunda termal koagülasyon oluşturmaktadır.  Bu işlem ile oldukça güvenli ve doğal bir toparlanma ve gerginlik sağlanmaktadır. Cihazın 1,5 mm’lik başlığı da vardır. Bu başlık ise boyun bölgesindeki yüzeysel kırışıklıkları yok etmektedir. HIFU ile boyun kısmında sıkılaşma, yağ azaltma, en hassas ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

 

Boyun germe ameliyatı ve ameliyatsız boyun gerdirme fiyatları, uygulanacak olan yönteme, operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğuna, hastane seçimi, kullanılacak olan malzeme ve ekip giderlerine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.

Günümüzün tercih edilen yöntemlerinden biri de boyun germe bandı ve boyun germe kremleridir. İnternet alışveriş siteleri veya kozmetik mağazalarından bile herkesin kolaylıkla erişebileceği boyun germe bantları ve boyun germe kremleri mevcut halinden hoşnut olmayan kişiler tarafından sıklıkla uygulanmaktadır. Fakat uygun maliyetiyle tercih edilen bu uygulamaların, yalnızca geçici bir çözüm olduğunu, yaygın olarak piyasada bulunan bu ürünlerin standartlarının da tartışmalı olduğunu akıldan çıkartmamakta fayda vardır.

 

DUDAK KALDIRMA (LİP LİFTİNG)

Lip Lift (Dudak Kaldırma) operasyonu, dudak ve burun arasındaki mesafenin ( filtrum) kısaltması işlemidir. Bu mesafenin ideal ölçüsü vardır ki bu 11-15 mm arasındadır. Mesafenin kısaltılması dışında, dudağı kaldırarak, dudağa doğal bir hacim kazandırılır.

Dudak Kaldırma Kimler İçin Uygundur?

Tekrarlayan dudak dolgularından sıkılanlar,

Dudak dolgusunun üst dudağı yeteri kadar öne çıkarmadığını düşünenler,

Üst dudağı uzun olan hastalar,

Üst dudak kanatları içeriye doğru kıvrık hastalar

Yaşa bağlı, dudaktaki yağ dokusunun azalmasına bağlı olarak dudağı sarkanlar,

Dolgu için kullanılan maddelere alerjisi olanlar.

Dudak Kaldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Üst dudak bölgesiyle burnun buluştuğu yere, tam burun altında bir kesi yapılır. Fazlalık kabul edeceğimiz uzunluk çıkarılır. Fazla cilt çıkarıldıktan sonra, birleştirme yapılarak dikilir.

Dudak kaldırma ameliyatı hem lokal hem de genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat süresi yaklaşık 1 saattir. Günübirlik bir ameliyattır. Üst dudak ve burun çevresinde, ameliyat sonrasında şişlik ve ağrı olabilir, şişlik ve ağrılar üçüncü gün sonunda azalmaya başlar ve bir haftada kaybolurlar.

Sonuç olarak; Yüzdeki simetri dengesi sağlanır.

                       Dudak ile burun arasındaki mesafe kısalır.

                       Dudağa kalıcı hacim sağlanır.

                       Üst ön dişlerin görünmesini sağlanır.

Dudak Kaldırma (Lip lift) ameliyatı fiyatları ameliyatınızı yapacak hekimin tecrübesinden, , uygulanacak olan yönteme, hastane seçimi, kullanılacak olan malzeme ve ekip giderlerine göre değişiklik göstermektedir.

Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.