info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Diş BeyazlatmaDİŞ BEYAZLATMA

Diş Beyazlatma (Bleaching) çeşitli nedenlerle dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmelerin giderilerek dişlerin önceki tonuna göre beyazlatılması işlemidir.

Internal Bleaching Nedir?

Dişin içten beyazlatılması yöntemidir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nasıl Yapılır?

Dişteki renklenmeye bağlı olarak seans sayısı 2-3 arasında değişiklik gösteriyor. İşlem öncesi diş etleri zarar görmemesi için sürülen koruyucunun ardından dişlere beyazlatıcı jel uygulanıyor. Bu uygulama 15 dakikalık aralarla üçer defa yapılıyor.

Diş Beyazlatmadan Sonra Yemek Yenir mi?

24 saat süreyle renklendirici herhangi bir besin (kırmızı şarap, köri soslu besinler, meyve suları, salçalı besinler, çay ve çay çeşitleri, kahve vs.) yiyip içilmemesi gerekmektedir. İşlem sonrası tüketilen asitli içecekler hassasiyeti arttırabilir. Bu nedenle 24 saat süreyle bu tür içecekler tüketilmemelidir.

Diş Beyazlatma Ne Kadar Sürer?

Dişteki renklenmeye bağlı olarak seans sayısı 2-3 arasında değişiklik gösterir.

Diş Beyazlatma Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Hastada az ya da çok hassasiyet görülebilir. Bu hassasiyetler geçicidir,1–3 gün arasında kaybolurlar. İlk gün gerekli olursa ağrı kesici kullanılabilir.

İlk birkaç gün aşırı soğuk ya da sıcaktan kaçınılmalıdır.

Sigara, çay, kahve, çikolata, kırmızı şarap, vişne, karamel, salça gibi renk verici koyu renk barındıran ürünler işlem bitimini takiben en az 3-4 gün süreyle kullanılmamalıdır.

Beyazlatıcı diş macunu kullanımı da beyazlatma etkisini uzatacaktır. İçerisinde aşındırıcı bulunan diş macunları veya diş tozlarının kesinlikle kullanılmamalıdır.

Günde en az 2 kere diş fırçalanmalı, 6 aylık düzenli kontrollerini yaptıran, sigara kullanmayan ve aşırı çay kahve tüketmeyen hastalarda yapılan beyazlatmanın etkisi uzun süre korunur.

 

 

Diş Beyazlatma Dişe Zarar Verir mi?

Diş hekimi kontrolünde yapılan diş beyazlatma sistemlerinin kullanımında hiçbir zarar yoktur. Diş hekiminizin beyazlatma sonrası florür uygulamaları ile beyazlatma işlemi daha da güvenli bir işlem olmaktadır.

Diş Beyazlatma İşlemi Devlet Hastanesinde Yapılır mı?

Diş beyazlatma kozmetik estetik bir işlem olduğu için devlet hastanelerinde karşılanmaz. Ancak diş taşı temizliği sgk tarafından karşılanır.

Lazerle Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Uzman bir diş hekimi tarafından tedavi aşamasından önce hastanın bu tedaviye uygun olup olmadığı kesinleştirilir. Lazer ile beyazlatma işlemi yapılmadan önce; hasta tedaviye gelmeden önce dişlerini florürsüz diş macunu ile fırçalamalıdır. Sonrasında seansa başlarken dişler temizlenir. Diş eti ve dudakların zarar görmemesi için koruyucu takılır. Dişlere jel sürülerek alanlara yaklaşık 30 saniyelik ışınlamalar yapılır. Jeller uzaklaştırılarak işlem tamamlanır. Eğer ihtiyaç var ise beraberinde ev tipi beyazlatma ile devam edilebilir.

Lazerle Diş Beyazlatma Ne Kadar Sürer?

Diş yapısına göre 1 seans da sürebilir ancak kişiye bağlı olarak maksimum2-3 seansta sürebilir. Seansların yaklaşık süresi 30 dakika olmaktadır.

Lazerle Diş Beyazlatma Dişe Zarar Verir mi?

Uzman bir diş hekimi tarafından uygulandığı takdirde herhangi bir zararı yoktur.

Diş Temizliği

Tüketilen besinlerin ağız içerisinde oluşturduğu asidik ortam ile besinlerin dişlerde bırakmış olduğu kalıntılar, dişlerde bakteri plaklarının birikimine neden olur. Yetersiz ağız hijyeni nedeni ile bakteriler diş minesine zarar vererek diş çürüklerine yol açmasına neden olurken, bir kısım bakteri plağı da sertleşir ve tartar olarak da adlandırılan diş taşlarını oluşturur. Dişlerdeki renkleşmelerin yanı sıra, diş plakları ağız kokusu ve diş çürüklerine de neden olmaktadır.

Diş taşları oldukça sert bir yapıya sahiptir ve normal diş fırçalama ile giderilemediğinden diş hekimleri tarafından yapılan diş temizleme işlemlerini gerektirir.

Gerçek bir diş temizliği, diş hekimleri tarafından yapılmalıdır. Diş taşı temizliğinde diş taşlarının boyutu, diş eti rahatsızlığı bulunup bulunmadığı varsa rahatsızlığın boyutuna göre tedavi yöntemi ve süresi bakımından farklılıklar olabilmektedir. Diş temizliği işleminde diş yüzeyinde bulunan tartar ve plaklar çeşitli aletler kullanılarak temizlenir. Bu aletler diş minesine zarar vermez ve yalnızca diş yüzeyini kaplamış olan plak ve tartarların uzaklaştırılmasında etkilidir. İşlem sonrasında diş yüzeyinde temiz ve pürüzsüz bir görünüm elde edilebilir.

Dişlerin temizlenmesi, diş eti iltihabı gibi sorunların önlenebilmesi, buna bağlı olarak diş eti çekilmesi ve diş kayıplarına kadar ilerleyebilen problemlerin engellenebilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Diş Temizliği Kaç Seans Sürer?

Diş taşı temizliği ortalama 30 dakika sürer. Genellikle tek seans yeterli olur.

Diş Temizliği Ne Kadar Sürede Yapılmalı?

6 ay arayla yapılmalıdır.

 

Diş Taşları Nelere Yol Açar?

Diş taşı ihtimali diş çürüklerini arttırır.

Diş taşının fazla olduğu yerlerde dişeti çekilmesi de artar.

Diş taşları diş eti iltihaplarına neden olabilir.

Diş taşları, dişler arasındaki kemiklerde kayıplar olmasına neden olur.

Diş taşları dişlerdeki hasarı sakladığı için tedavi sürecinin gecikmesine neden olabilir.

Diş taşlarının oluşumu ve tedavisi ile birlikte diş aralarında rahatsız edici boşluklar oluşur.

Diş Taşı Oluşumu Nasıl Engellenir?

Diş taşı oluşumunun engellenmesi için düzenli olarak ağız bakımın yapılması gerekir.

 

Diş Taşı Temizliği Sonrası Sigara İçilir mi?

İşlem sonrası 24 saat süreyle hiç sigara içilmemelidir. Daha sonrasında da bırakmanızı tavsiye ederiz.

 

Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş Beyazlatma fiyatları, uygulamayı gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğuna, kullanılacak olan malzeme ve seans sayısına göre değişiklik göstermektedir. Detaylı diş beyazlatma ücretleri hakkında bilgi almak için iletişime geçiniz.