info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Mide BalonuMİDE BALONU

Kilo vermeye yardımcı olan ameliyatsız bir obezite tedavisi yöntemidir.

Mide balonu işleminde amaç, hastanın midesinin içerisine, endoskopik olarak, balon yerleştirilmesi ile gıda alımının kısıtlanması ve bu işlem sayesinde hastanın kilo vermesidir.

Mide Balonu Çeşitleri

Mide balonu birkaç açıdan sınıflandırılabilmektedir. 

·         Sıvılı ve ya havalı olmasına göre

·         Hacim’in ayarlanabilir olup olmamasına göre

Sıvılı balonda; balon mideye indirildikten sonra balonun içine dışardaki bir kateter yoluyla renkli sıvı verilmektedir. Bu renkli sıvı metilen mavisi ile renklendirilmiş serum fizyolojiktir. Sıvılı balonlar genellikle 400- 500 mililitre hacime sahiptirler.

Havalı balon; balonun içine dışardan bir kateter vasıtasıyla hava enjekte edilen balonlardır. Sıvılı balona göre daha yüksek hacimde olurlar ancak ağırlık oluşturmazlar. 500 ile 750 mililitre hacimde olabilirler.

Sabit hacimli hava ile şişirilen balonlar; dışı silikon ile kaplı çift katlı polimer yapıda bir balondur. Yaklaşık olarak 650 – 700 cc hacime kadar hava ile şişirilir.

Sabit hacimli sıvı ile şişirilen balonlar; yumuşak, şeffaf silikon malzemeden yapılmıştır. Mide indirilen balon tuzlu su çözeltisi ile şişirilir. Tuzlu su çözeltisi içine mavi boya katılır.

Sabit hacimli balonların içine sıvı ve ya hava verilir ve çıkarılana kadar başka bir müdahale yapılmaz. Genellikle 6 ay süre ile mide içinde kalırlar.

Ayarlanabilir balonlar; sıvılı balonlardır. Balon içerisine 400-500 mililitre sıvı uygulanır. Devamında kilo verme durumuna göre balon ucunda olan ve elastik olması sebebiyle istendiğinde ucu dışarı alınıp sıvı ilave edilebilen ve ya sıvı boşaltılabilen balonlardır.

Spatz (sıvı ile şişirilen)

Silikon malzemeden yapılmıştır. Bu mide balonunun diğer mide balonlarından farkı, ucunda çıpa görevi gören bir parçasının balona bağlı olarak midede kalmasıdır. Bu çıpa parçası aynı zamanda balonun mideden çıkartılmasına gerek kalmadan endoskopik yöntemle hacminin azaltılıp arttırılmasına olanak tanımaktadır. En önemli özelliği tam 12 aylık bir süre mide de bırakılabilmesidir. Ayarlanabilir olma özelliği ile bu süre içinde hacmi arttırılarak mide adaptasyonuna karşı önlem alınabilmesidir.

 

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

 •    18-65 yaş arasındaki kişilere

 •    En az 5 yıl obez olanlara

 •    BKİ 27 ve üzerindeki obeziteye bağlı hastalığı olanlara

 •   BKİ 30 üzerinde olanlara

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Endoskopi ünitesinde 15 dakika süren bir medikal işlem ile midenize yerleştirilir. Hastaya hafif sedasyon altında (hafif uyutularak) uygulanır.

Medikal bir işlem olduğu için kesinlikle bir kesi ve ameliyat izi olmaz. (Sadece sedasyon için damar yolu açılır.)

Yeterli açlık süresi ile kliniğe başvuran hasta sedatize edildikten sonra hastaya gastroskopik inceleme yapılarak yemek borusu, mide ve oniki barsak hastalıkları açısından kontrolü yapılır.

 Daha sonra sönük vaziyette bulunan ve her hasta için tek kullanımlık olan balon mide ye yerleştirilip yeri endoskop ile kontrol edilir.

Mide de uygun pozisyonda olduğu saptanan balon uygun yöntem ile şişirildikten sonra valv kısmından serbest bırakılarak işlem sonlandırılır.

Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

Balon, takıldığı gibi yine anestezi eşliğinde endoskopik olarak çıkartılır.

Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Yutulabilir mide balonu diğer adıyla elipse mide balonu, anestezi ve cerrahi işlem gerekmeden mideye takılabilen yeni teknoloji mide balonu çeşididir. Bu balon sayesinde diyetle birlikte hızla kilo verilebilir. Yutulabilir mide balonu sayesinde daha az yenilerek tokluk sağlanabilir ve böylece kilo verme sağlanır.

Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Takılır?

Yutulabilir mide balonunun diğer mide balonu yönteminden en önemli farkı endoskopi ve anestezi gerektirmeden uygulanabilmesidir.  Balon ince bir katetere (tüpe) bağlı hap şeklindedir. Balonu yuttuktan sonra mideye yerleştiğinden emin olmak için röntgen yardımıyla kontrol edilir. Yerleştiğinden emin olduktan sonra kateter yardımıyla balon özel sıvı ile doldurulur ve kateter yavaşça çekilir.

Yutulabilir Mide Balonunun Avantajları

Anestezi kullanılmaması,

Endoskopi yapılmaması,

Ekstra işlem gerektirmemesi, kendiliğinden vücuttan atılması,

Komplikasyon oranının çok düşük olması.

Yutulabilir mide balonu diğer balonlara göre daha ince ve daha pürüzsüz bir yapıya sahip olduğundan işlem sonrası bulantı, kusma, kramp gibi şikâyetler ile daha az karşılaşılmaktadır.

Yutulabilir Mide Balonu Ne Kadar Süre Midede Kalır?

Yutulabilir mide balonu midede ortalama 4 ay kalır. 4 ay sonra balonun ağzındaki zaman ayarlı kapak kendiliğinden açılır ve balon yavaş yavaş boşalır. Balonun tamamen boşalması 7-10 gün kadar sürmektedir. Daha sonra ince bir zar halinde kalan balon dışkı ile atılır.

Mide Balonu ile Nasıl Kilo Verilir?

Hastalar sürekli bir dolgunluk ve doygunluk hissi yaşadığı için daha az yemek yer, iştahları da azalır. Böylece daha az kalori alıp, kilo vermeye başlarlar. İlk 6 ay içerisinde kişiye göre değişmekle beraber, 15-20 kg veya daha fazla kayıplar olabilir.

Mide Balonu sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Diyetisyen tarafından hazırlanan beslenme programı uygulanır. Balon takıldıktan sonraki ilk iki hafta yumuşak kıvamlı gıdalar tüketilir. Genellikle yağlı ve şekerli gıdalardan uzak, küçük öğünler halinde ama sık sık şeklinde bir beslenme düzenine geçilir. Balık, tavuk, lifli gıdalar, et, yumurta, kısıtlı meyve, çok sıcak olmayan çay ve ıhlamur gibi gıdalar tüketilebilir. Çikolata, pasta, börek, asitli içecekler ve ağır kızartmalardan özellikle kaçınılmalıdır.

 

 

Mide Balonu Fiyatları

Mide Balonu Fiyatları operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğuna, hastane seçimi, kullanılacak olan malzeme, kullanılacak mide balonu çeşidine ve ekip giderlerine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı mide balonu ücretleri hakkında bilgi almak için iletişime geçiniz.