info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Meme Dikleştirme Operasyonu

MEME DİKLEŞTİRME (MASTOPEKSİ) OPERASYONU

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir?

Meme, yapısında kas içermeyen tamamen yağ ve süt bezlerinden oluşan göğüs dokusu zamanla yer çekimi, yaşlanma, sık kilo alıp verme, doğum, emzirme, yanlış sütyen kullanımı gibi nedenlerle eski diri ve dik görünümlerini yitirir, içi boşalarak ya da derisi aşırı derecede bollaşarak, sarkar. Göğüslerinizin bu sarkık görünümünden rahatsızsanız meme kaldırma işlemi tam da ihtiyacınız olan şeydir.

Meme dikleştirme neden yapılır; Mastopeksi olarak da bilinen meme dikleştirme(kaldırma) işlemi, göğüslerinizin sarkmasına sebep olan fazla deri ve diğer dokuyu alarak göğüsleri kaldırıp onları daha genç göstermeye yardımcı olan cerrahi bir yöntemdir. Bu yöntem, memeleri yeniden konumlandırarak ve meme ucunu daha yukarı kaldırarak, sarkan göğsü toparlama ile onlara daha sıkı ve daha genç bir görünüm vermek için uygulanır.

Sizin mevcut şikâyetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz, memelerinizin büyüklüğü, şekli, derinizin durumu, yaşınız, çocuk sahibi olup olmayacağınız, meme başının yeni yeri gibi durumlar hekiminiz tarafından değerlendirilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Operasyon öncesi kanamayı arttırma ihtimali olan ilaçlar (kan sulandırıcılar; aspirin vb.) bitki çayları kesilmelidir. Sigara ve alkol kullanımı operasyon öncesinde bırakılmalıdır.

Ameliyattan önceki gece anti bakteriyel sabunla ameliyat olacak bölgelerinizi temizleyiniz. Banyodan sonra kesinlikle vücut kremi, yağ, hatta deodorant gibi makyaj ürünleri kullanmayınız.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ameliyat 2-4 saat arasında değişir. Meme başı ve sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, meme başı normal yerine getirilir, fazla deri çıkartılır. Memedeki sarkıklığın boyutuna göre değişik şekillerde belli belirsiz iz (meme başı üzerinde yarımay, sirküler veya meme ucundan aşağı doğru inen 4-5cm düz kesi (insizyon) izi gibi) kalır.

Meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte meme büyütme (silikon protez) ameliyatı, veya meme dikleştirme ameliyatı ve küçültme operasyonu birlikte uygulanarak sarkıklık ortadan kaldırılabilir.

Meme sarkıklığına göre operasyonun değerlendirilmesi;

Evre I; Meme implantı ile düzeltilebilir veya meme implantı olmadan meme başı etrafı yapılan kesi ile deri çıkarılması (hilal şeklinde iz) tekniği ile düzeltme yapılabilir.

Evre II; Meme başı etrafından yapılan kesi ile veya meme başından aşağı doğru inen 4-5 cm’ lik iz ile lollipop şekeri tarzında bir operasyon tekniği ile düzeltme yapılabilir,

Evre III; Ters T şeklinde iz veya meme başından aşağı doğru inen 4-5 cm’ lik izle lollipop şekeri tarzında bir operasyon tekniği ile düzeltme yapılabilir.

Meme Dikleştirme Operasyonundan Sonra İz Kalır mı?

İzler başlangıçta belirgin olup, zamanla belli belirsiz hale gelir.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci?

Ameliyattan hemen sonra buz kompres tedavisine başlanır. Sporcu sütyeni giyilir. Dikişlerin üzerindeki ince bantlar dışında başka pansuman kullanılmaz. Ameliyattan 24-48 saat sonra ameliyatta konulan drenler çekilir. Bunlar çıkarıldıktan 1 veya 2 gün sonra duş alınabilir.

Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde pembemsi renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir.

Dikişler 15 gün sonra alınır. Sporcu sütyeninin 4 hafta devamlı giyilmesi gerekmektedir. Bu sütyen hastanın ağrı algısını azaltır, kendini daha güvende hissetmesini sağlar. Memenin son şeklini alması yaklaşık 8-10 hafta sürer.

Meme dikleştirme operasyonu yaptıranlar kısa süre içinde sosyal yaşantısına dönebilir.

Doğumdan Ne Kadar Süre Sonra Meme Ameliyatı Olunabilir?

Doğum sonrası göğüslerdeki deformasyonun düzeltilmesi, emzirmenin sonlandırılmasından en az 6 ay sonra yapılmalıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Bebek Emzirebilir miyim?

Süt verme fonksiyonunun korunması seçilen tekniğe ve memenin sarkıklığına göre değişir. Ancak Meme dikleştirme ameliyatından sonra da herhangi bir süt verme zorluğu yaşanmaz. Çünkü bu ameliyatta sadece meme derisini küçültülmekte, meme bezi ve süt kanallarına fazla dokunulmamaktadır.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatı Fiyatları

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatı fiyatı uygulanacak olan yönteme, operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğuna, hastane seçimi, kullanılacak olan malzeme ve ekip giderlerine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Ameliyatı ücretleri hakkında bilgi almak için iletişime geçiniz.