info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Liposuction (Vücut Şekillendirme)

LİPOSUCTİON  (VÜCUT ŞEKİLLENDİRME)

Liposuction Nedir?

Liposuction, halk arasında bilinen adıyla “yağ aldırma ameliyatı”, “liposakşın” vücudun bazı bölgelerinde fazla olan yağ dokularının vakum yöntemi ile alınıp daha düzgün vücut hatları elde etme yöntemidir. İnatçı yağ birikimlerinin olduğu bölgelerdeki yağlar alınarak vücuda daha orantılı bir görünüm verilmiş olur. Liposuction bilinenin aksine bir zayıflama ameliyatı değildir, kontur düzeltme ameliyatıdır. Plastik Cerrahi uzmanları tarafından yapılan bir işlemdir.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır?

Karın, sırt, bel, kalça, basen bölgesi, bacaklar, diz, ayak bileği, kollar, meme, yüz, gıdı liposuction ile yağ alınabilen bölgelerdir.

 

Liposuction yöntemleri nelerdir?

Günümüzde en çok kullanılan yöntemler:

 

1. Klasik liposuction

2. Vaser dediğimiz ses dalgası ile yağların parçalandığı yöntem

3. Laser dediğimiz ,lazer ışını kullanılarak yağların parçalandığı yöntem

4. Lipomatik dediğimiz klasik liposuction'ın hekimi daha az yoracak şekilde titreşimsel bir motorla güçlendirilmiş hali.

 

Klasik liposuction: Mekanik yöntemle yağların dokulardan ayrıştırılarak, kanülle emilmesi yöntemidir. Kuru veya sulu olarak yapılabilir.

 

Vaser liposuction: Vücuttaki fazla yağ ultrasonik ses dalgaları yardımı ile sıvılaştırılır. Sıvılaştırılan yağ burada da ince kanüller yardımı ile dışarı atılır. Bu yöntemle sinir ve damarlara zarar verilmez, operasyon sonrasında klasik liposuctiona göre çok daha az morarma, şişlik ve ödem görülür. Ayrıca bu yöntemle ciltte dalgalı yüzey görünümü de oluşmamaktadır.

Liposuction Hangi Durumlarda Uygulanır?

Hamilelik ve doğum sonrası oluşan deri sarkmaları, selülit gibi durumlar, liposuction yöntemiyle giderilebilecek bozukluklar değildir. Liposuction, her ne kadar selülit oluşumunu tamamen ortadan kaldırmasa da cilt yüzeyine yakın bölgeye uygulama yapılıyor olması, nispeten düz bir cilt görüntüsü elde edilmesini sağlar. Sürekli kilo alıp veren kişilerde oluşan deri sarkmaları, liposuction yöntemi ile giderilmesi mümkün olmayan vücut hasarlarıdır. Bu tip vücut yapısına sahip kişilerde liposuction uygulamaları yapılacaksa, ek yöntemler olarak karın germe ve sarkık deri giderme operasyonlarının da yapılması gerekir. Uzun vadede elde edilen estetik görünümün korunması için, kişinin beslenme alışkanlıklarını düzene sokması ve egzersiz yapması şarttır. Vücut şekillendirme, cildin gerginleştirilmesi ve yağ bezlerinin çıkarılması gibi farklı türleri içerir. Ses ve lazer destekli uygulamalar, cildin pürüzsüzleştirilmesi ve yağın emilmesi işlemlerine aynı anda ihtiyaç duyulan hassas vücut bölgelerinde, daha iyi sonuçlar verir. El ve ayak bilekleri, diz içleri, boyun bölgeleri bu tip uygulamalara en iyi örneklerdir.

Sırt Germe Estetiği

Sırt estetiği sırt bölgesinde yapılan estetik amaçlı işlemlerin tamamıdır. Sırt bölgesinde ve omuz alanlarında liposuction işlemi yapılarak beden olarak küçülme sağlanır.

Deride hoş görünmeyen derin çatlaklar ve sarkmalar, sırt derisinin ve kasların gevşemesi, iç çamaşır, mayo ve elbiselerden taşan fazla cilt ve cilt altı dokusu nedeniyle sırt germe estetiği yapılabilir.

Sırt estetik ameliyatları yağ alma (liposuction) ve eğer deride aşırı sarkma varsa germe ameliyatı olarak söylenebilir.

Genel anestezi altında, koltuk altı, kürek kemikleri üzeri alan, meme yanları ve bazen de meme altına doğru uzanan sütyen hattı bölgelerinde bulunan yağların alınması (liposuction) ile yapılır. Aşırı kilo vermiş, deri sarkması bulunan hastalarda sütyen hattı bölgesinden kürek kemiklerine uzanan hat boyunca fazla deri alınacak şekilde deri germesi de yapılır. Ameliyat ortalama 2 saat sürmektedir.

Operasyon sonrası korse kullanımı gereklidir. Operasyonun üçüncü gününden itibaren duş yapılabilir. Yapılan işlemler sonrası sırtta morarma ile karşılaşılabilir. Sırttaki morarma 10 gün içinde geçmiş olacaktır. 1 ay boyunca spor yapılması yasaktır.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Liposuction ameliyatı değişik boyutlarda kanüller kullanılarak vakum cihazlarıyla yapılan ameliyatlardır. Bu kanüllerin girebileceği büyüklükte milimetrelik kesiler yapıldığı için herhangi belirgin iz söz konusu değildir.

Lazer liposuction, Vaser liposuction, ultrason yardımlı liposuction, yaş (sıvı vererek) ve kuru liposuction gibi teknikleri mevcuttur.

Liposuction ameliyatı, ameliyat bölgesi ve yapılan işlemin büyüklüğüne göre 1-3 saat arasında değişir. Yağ alınacak bölgelere göre lokal ya da genel anestezi altında ameliyat gerçekleştirilir.

 

Liposuction Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Liposuction sonrası çok ağrı görülmez. Hafif ağrılar ağrı kesicilerle giderilir. Hastalar genelde bir gün sonra taburcu edilirler. 2-3 hafta sonra işe dönmek mümkündür.

Ameliyattan sonraki dönemde şişlikler ve morluklar olabilir. Genelde 2 haftada düzelir. Ancak ameliyat bölgesindeki tüm şişliklerin inmesi ve bölgenin son şeklini alması yaklaşık 6-12 ay içinde gerçekleşir. Bu sürede masaj uygulaması ve diğer bazı tedaviler destek amaçlı uygulanabilir.

Operasyon sonrasında mutlaka özel olarak üretilmiş korseler kullanılmalıdır. Bu liposuction korsesi alınan yağ dokusunun miktarı ve kişinin özelliklerine göre yaklaşık 4 ila 8 hafta arası kullanılır.

Ameliyat sonrası dönemde diyete ve egzersize dikkat edilmesi yararlıdır. Aşırı yemeye devam edilirse alınan yerlerde eskisi kadar olmasa da vücudun başka bölgelerinde tekrardan kilo alınabileceğini unutmamak gerekir.

Herkesin merak ettiği “liposuction kaç kilo verdirir?” sorusunun cevabı ise; liposuction işlemi kesinlikle bir kilo verme işlemi değildir. Kiloları verdikten sonra işe yarayan bir yöntemdir.

Liposuction Ameliyatı Fiyatları

Liposuction ameliyatı fiyatı, uygulanacak olan yönteme, operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğuna, hastane seçimi, kullanılacak olan malzeme ve ekip giderlerine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı liposuction ameliyatı ücretleri hakkında bilgi almak için iletişime geçiniz.