info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Kadınlarda Genital Bölge EstetiğiKADINLARDA GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ

VAJİNOPLASTİ - LABİOPLASTİ

Genital bölge; vulva, dış dudak, iç dudak, klitoris, vajen ve bunlarla komşu organlardan meydana gelir. Genital bölgede doğuştan genetik faktörler ile veya sonradan meydana gelen doğum, bazı ameliyatlar, kronik kabızlık vs. nedenlerle görsel ve işlevsel bozukluklar olabilmektedir.

Vajinoplasti: Normal doğumlar sonrası vajina sıkılığını kaybederek ilişkideki fonksiyonunu tam olarak yerine getiremeyebilir. İşte bu durumda vajina daraltma ( vajinoplasti ) gerekir.

Labioplasti: Labioplasti, kadın genital organının iç dudaklarındaki ( labium minus ) doğuştan veya çoklu doğumların travmasına bağlı sarkmayı düzeltmeye yönelik yapılan estetik cerrahi girişim ve bu ameliyata verilen isimdir.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti ameliyatı, genişlemiş vajinanın cerrahi olarak daraltılması işlemidir. Vajina daraltma ameliyatı diğer adıyla vajinoplasti ameliyatı, vajinal yani normal yolla doğum gibi nedenlere bağlı olarak kadınlarda vajinanın gevşemesi sonucu cinsel ilişkide tatmin olamama problemi söz konusu olduğunda, vajinayı daraltma ve sıkılaştırmak için yapılan bir operasyondur.

Genişlemiş vajina sadece cinsel açıdan rahatsızlık yapmaz. O bölgedeki kasların genelindeki zayıflık idrar kaçırma gibi sorunlara da yol açar. Çok rahatsız edici bir sorunda oturup kalkarken ya da cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelmesidir.

Vajinoplasti ameliyatları çoğunlukla genel anesteziyle yapılır. Eğer hasta tercih ederse lokal anesteziyle de yapılabilir. Ameliyatta vajina içinden bir miktar doku alınır. Kalan kesi bölgesi birbirine yaklaştırılarak dikilir. Böylece daralma ve sıkılaşma sağlanmış olur. İşlem 45 dakika sürer. Hastanede gece kalmayı gerektirmez. Ertesi gün pansumanın alınması gerekir. Dikişler kendi düşer. Tuvalet temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Duş almak mümkündür. 3 hafta kadar küvette uzanma, havuza girme, saunaya girmek uygun değildir. En önemlisi ise vajinoplasti ameliyatı sonrası 6 hafta cinsel birliktelik yasaktır. Vajina 6 hafta sonunda tam olarak iyileşmiş olacaktır.

Doğum Sonrası Vajina Daraltma Ne Zaman Yapılır?

Normal doğumdan en az 1 yıl sonra yapılmalıdır. Doğum sırasında hasar gören vajina dokularının iyileşmesi ve kendini toplaması 1 yılı bulmaktadır. Sezaryen sonrası ise 6 ay beklenmelidir.

Labioplasti Ameliyatı Gereken Durumlar

Küçük Dudakların Çok Büyük Olması

Küçük dudakların büyük dudaklar ile kapatılamayacak kadar büyük olması genellikle yapısal bir durumdur.

Bunun genital bölgenin görsel sıkıntısı yanında, çoğunlukla küçük dudakların dışarıda olmalarından dolayı sık tahriş olmaları ve buna bağlı enfeksiyonlar hastalar labioplasti ameliyatına ihtiyaç duyarlar.

Küçük Dudakların Sarkması

Sık kilo alıp veren gençler ve yaş ilerledikçe doku kaybına bağlı zayıf görünümlü bayanlarda iç dudaklarda sarkma oluşabilir.

Bazen doğum sonrası yaralanmalar, kaza geçirme neticesi yırtıklar, travmalar da küçük dudakların sarkık görünmesine neden olabilir.

Küçük Dudaklar Arasında Büyüklük Farkı

Dudaklar arasında boyut farkı oldukça sık rastladığımız bir durumdur. Çoğu kişide de birebir aynı boyda değildirler. Fakat bazen boyut farkı aşırı olunca insanı rahatsız edebilir. Bir de sarkma varsa sıkıntı görsellikten çok sık tahriş sonucu enfeksiyon problemine dönüşür. Doğum, kilo alıp verme bu durumu daha da belirginleştirir. Bazen tümör veya geçirilmiş enfeksiyonlar da iç dudakların, olağandan daha büyük, daha geniş, daha kıvrımlı ve daha şekilsiz görünümüne neden olur.

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere küçük dudakların çok büyük olduğu, küçük dudakların sarkması, küçük dudaklar arasında büyüklük farkı olan kişilere uygulanır.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ortalama olarak bir Labioplasti ameliyatı 45 dakika kadar sürmektedir. Ameliyatlar genelde lokal anestezi altında gerçekleşir eğer hasta talep ederse genel anestezi de uygulanabilir.

Pek çok değişik ameliyat tekniği bulunmaktadır. Kullanılacak tekniği, hastanın iç dudaklarının yapısı ve ameliyatı yapacak cerrahın deneyimi belirlemektedir.

Hastanede yatış gerektirmez, aynı gün hasta taburcu edilebilir.

Dikişler 10 gün içinde kendi düşer. Tuvalet temizliğine dikkat edilmesi yeterli olur. Zaten normal halde bile tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Labioplasti ameliyatı sonrası buna daha fazla dikkat etmek gerekir.

Duş aynı gün alınabilir. Küvette yatma 10 gün kadar yasaktır.

Hamam, havuz 15 gün yasaktır. Aynı şekilde aşırı nemlenme ihtimali ve özellikle umuma açık hamam ve havuz gibi yerlerden enfeksiyon kapma riski çok yüksektir.

 

Vajinoplasti ve Labioplasti Ameliyatı Fiyatları

Vajinoplasti ve Labioplasti ameliyatı fiyatı, uygulanacak olan yönteme, operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğuna, hastane seçimi, kullanılacak olan malzeme ve ekip giderlerine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı Vajinoplasti ve Labioplasti ameliyatı ücretleri hakkında bilgi almak için iletişime geçiniz.