info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Meme Küçültme Operasyonu

MEME KÜÇÜLTME OPERASYONU

Meme küçültme ameliyatı, memelerin normalden büyük ve sarkık olmasına ya da yol açtığı sağlık problemlerine bağlı olarak tercih edilen bir operasyon türüdür.

Genetik olarak büyük memelerin küçültülmesinin yanı sıra emzirme döneminden sonra sarkan memelerin dikleştirilmesi için, memelerin büyüklüğüne bağlı olarak görülen sırt ve omuz ağrılarının, meme altında oluşan yara ve enfeksiyonların önlenmesi için de başvurulur. Tüm bunların yanı sıra, meme küçültme operasyonu yalnızca memelerinin görünümünden rahatsız olan kişilere de yapılabilir.

Göğüs Küçültmek İçin Hangi Doktora Gidilir; Göğüs küçültme estetiği operasyonları Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Meme Küçültme Yöntemleri:

Meme küçültme ameliyatında amaç; hastanın şikâyetlerini gideren, eşit büyüklükte ve formda, simetrik göğüsler elde etmektir. Az iz kalması ve hastanın müdahale sonrasında emzirebilmesinin sağlanması arzu edilir ancak bu durumu tüm teknikler ile elde etmek mümkün değildir.

Yöntemin belirlenmesinde meme boyutu, meme kıvrımına göre meme başının duruş yeri, meme dokusu, cilt yapısı, meme başı ile omuz ve kalça arasındaki mesafe gibi parametreler göz önünde bulundurulur.

Meme küçültme ameliyatının riskleri nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da bazı riskler bulunur. Bu risklerin bazıları şu şekilde sıralanabilir:

·         Ameliyat sonrasında nadir olarak enfeksiyon ve kanama görülebilir.

·         Meme başı duyusu olumsuz etkilenebilir.

·         Ameliyat sırasında süt kanalları zedelenebileceğinden memenin süt verme potansiyeli düşebilir.

·         Uygun şartlarda yapılmayan operasyonlarda pek çok farklı sağlık sorunu ortaya çıkabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Deri ve meme içinde bulunan yağ dokusunun alınmasıyla gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı, vücut gelişiminin tamamlandığı 20 yaş ve üzeri kişilere uygulanan bir operasyon türüdür. Bu yaşın altındaki kişilere ancak tıbbi zorunluluk varlığında uygulanabilir. Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi altında yapılır.

Meme büyüklüğüne göre yaklaşık olarak 2,5 ila 4 saat kadar süren operasyon, ters T ya da lolipop kesi metotları kullanılarak, cilt ve meme dokusunun alınmasıyla yapılır.

Lolipop kesi yönteminde, meme ucunun çevresi dairesel olarak kesilir ve ardından meme dokusu ve fazla cilt dokusu alınır. Kişinin fiziki görünümü göz önünde bulundurularak yapılan işlemde, gerektiğinde meme başı yukarı doğru taşınabilir. Süt kanallarının zarar görmemesi için özen gösterilerek deri kapatılır ve ardından iyileşmenin hızlanması ve meme içinde biriken kanın dışa atılması için bölgeye dren koyularak ameliyat tamamlanır.

Ters T kesi yönteminde ise memenin alt kısmında ters T harfi şeklinde kesi yapılır. Fazla olan meme dokusu ve cilt alındıktan sonra operasyon, lolipop türü kesi yönteminde olduğu gibi tamamlanır.

Meme küçültme ameliyatından sonra; kişinin, bir gün süreyle hastanede yatması gerekir. Dren çekildikten ve pansuman yapıldıktan sonra hasta taburcu edilir. Operasyonun ardından 1. ve 2. haftanın sonunda kontrol yapılır. 2. haftada yapılan kontrol sırasında dikişler alınır ve izlerin azalması için özel kremler kullanılır. Ayrıca 6 hafta boyunca sporcu sütyeni takılması önerilir. Operasyon sonrasında 6 ila 12 ay boyunca memelerde hafif şiddette batma ve sızlama hissedilebilir. Ancak bu his, kişinin yaşam kalitesini düşürecek nitelikte değildir.

Operasyon sonrasında kişi 1 hafta içinde günlük yaşamına devam edebilir. Operasyonun ardından görünür hâlde olan küçük kesi ve dikiş izleri yaklaşık 3-4 ay sonra cilt rengine dönerek belli belirsiz bir hâl alır.

Ameliyat sonrası en az 1 ay sigara içilmemelidir. Sigara hem yara iyileşmesini bozar hem de küçük damarları daraltarak ameliyat bölgesindeki doku ve derinin kanlanmasını azaltarak doku beslenmesini bozar, hücre tahribatı, hücre ölümü, yara açılması, dikiş açılması, iltihap gibi durumlara neden olabilir.

Ameliyattan Sonra Çok Ağrı Olur Mu?

Ağrı, ağrı kesiciler ve buz uygulaması ile kolaylıkla kontrol edilebilir. Ameliyat sonrası 6 – 12 ay süresince göğüslerde ara sıra yanma, batma hafif sızlamalar olabilir. Ancak çok şiddetli bir ağrı duyulmaz.

Gögüs Küçültmek İçin Doğal Yöntemler; Sarkmış göğüsleri toparlayacak bilinen bir yöntem henüz yok.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirebilir Miyim?

Meme bezini ve onun meme başı ile bağlantısını koruyan teknikler ile emzirme fonksiyonun korunması bir yere kadar mümkündür. Fakat aşırı büyük olan memelerde yeterli küçültme sağlayabilmek için emzirme fonksiyonu hastanın bilgisi dâhilinde feda edilebilir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Hemen hemen tüm operasyonlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatından sonra da cilt üzerinde iz kalabilir. İzin şekli ve boyutu, operasyon sırasında kullanılan tekniğe göre değişir. Lolipop tipi operasyon türünde ameliyat izi daha az olur. Ters T tipi ameliyat türünde, ameliyat izi daha büyük olur. Memenin katlantı noktasında olan yatay çizgi ise karşıdan bakılmadıkça görünmez. Ameliyat izi, memenin ne kadar sarktığına ya da ne kadar fazla küçültülmek istendiğine bağlı olarak da farklılık gösterir.

 

 

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Meme Küçültme Ameliyatı fiyatı uygulanacak olan yönteme, operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğuna, hastane seçimi, kullanılacak olan malzeme ve ekip giderlerine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı Meme Küçültme Ameliyatı ücretleri hakkında bilgi almak için iletişime geçiniz.