info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Sakal-Bıyık Ekimi


SAKAL VE BIYIK EKİMİ

Erkeklerin en önemli aksesuarlarından biri de sakal ve bıyıktır. Genellikle hormonal bozukluğa bağlı olarak ya da yanma, yaralanma ve kimyasala maruz kalma gibi durumlar sonucu sakal ve bıyık istenilen sıklıkta çıkmayabilir. Bu durum kişilerde öz güven eksikliğine ve sosyal anlamda sıkıntılara neden olabilir. Erkeklerin sakal ve bıyık bölgesinde, kılların olmadığı ya da çok seyrek görüldüğü alanlara, kılların saçlı deriden alınan kıl kökleri alanında uzman hekimler tarafından nakledilir.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ve bıyık ekimi lokal anestezi altında yapılan tek seanslık bir işlemdir. Yaklaşık olarak 4-5 saat arasında süren ağrısız bir işlemdir.

Öncelikle enseden döner bölgeden saç kökü alınmaktadır.

Alınan bu kökler kılların olmadığı bölgelere uygulanır.

Yapılan uygulamada dikkatli bir şekilde greftler alındığı için alınan bölgede herhangi bir iz veya belirti oluşmamaktadır.

Bölgesel olarak sakal kaybı varsa, geri kalan bölgenin sıklığına uygun olarak kök sayısı belirlenir ve uygulama yapılır.

Eğer kişinin yüzünde hiç sakal yoksa istediği sıklığa göre kök sayısı belirlenir ve uygulama yapılır. Sakalın tamamen olmadığı durumlarda ortalama olarak 1000 ile 3000 köke ihtiyaç duyulmaktadır.

Sakal ve Bıyık Ekimi Teknikleri Nelerdir?

Sakal ve bıyık Ekimi 2 yöntemle yapılır.

FUE Tekniğiyle Sakal Bıyık Ekimi

FUE yöntemiyle sakal bıyık ekimi son yıllarda en sık kullanılan yöntemdir. Kıl kökleri enseden ya da yüzün elmacık kemikleri ve boyun bölgesinden tek tek alınır. Sakal ve bıyığın doğal çıkış açısına göre ekilir. Cilt kesilmeden kıl kökleri alınır ve ekilir, dolaysıyla yara izi ve ağrı olmaz. Sakal ve bıyık grup halinde değil tek tek çıkar. Ayrıca yara oluşmadığı için de enfeksiyon riski de azalır.

 

 

 

DHI Tekniğiyle Sakal Bıyık Ekimi

DHI yöntemi tercih edilmişse saç ekim kalemi olarak bilinen, Hair Pen / Choi İğne içerisine yerleştirilen saç köklerinin direk olarak, el değmeden, sakal ekimi yapılacak deri altına, istenilen yön verilerek yapılan ekim işlemidir. Bu yöntemin avantajı kanamanın olmamasıdır.

Sakal ve Bıyık Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sakal bıyık ekiminin sonra sürtünme yaratacak kıyafetlerin giyilmemesi önerilir.

İlk gün kişinin sırt üstü yatması önemlidir.

Kesinlikle sakal ve bıyık bölgesine bandaj yapılmamalıdır. Kılar bandaja yapışarak çıkabilir.

Sakal ve bıyık ekimi sonrası yüz 48-72 saat yıkanmamalıdır. İlk yüz yıkama işleminde ovalama yapılmamalı hafif hafif dokunuşlarla yüz yıkanmalıdır.

Sakal ve Bıyık Ekiminden Kaç Gün Sonra Tıraş Olunur: Sakal ve bıyık ekimi sonrası ilk tıraş işlem yapıldıktan sonra 12. gün önerilir. Köklerin tam tutulması için bu süre büyük önem taşır. 12 gün sonra kişi ister tıraş makinesi isterse de jiletle sakal ve bıyık kesme işlemini yapabilir.

Sakal ve Bıyık Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

İyileşme süreci oldukça kolaydır. Dokular kendini bir hafta – 10 gün içerisinde yeniler. Ekim sırasında oluşan kırmızı kabuklar 7-10 gün içerisinde yok olur. 10. gün kökler iyice yerleşmiş olur.

Ekilen sakal ve bıyıkların bir kısmı ya da tamamı 1-2 ay içerisinde şok dökülme yaşar. Bu kişiden kişiye değişen bir durumdur. Kimilerinde hiç dökülme olmazken başkalarında tamamı dökülebilir. Ekimden ortalama 2 ay sonra çıkmaya başlar ve son halini 6 ile 8 ay içerisinde alır.

Sakal ve Bıyık Ekimi Sonrası Kızarıklık Ne Zaman Geçer?

Sakal ekimi yapılan bölge, sakal ekiminden 2-3 gün sonra uzmanlar tarafından yıkanır. Bu işlemden sonrada yüzde kırmızı kabarcıklar oluşabilir. Bu da tamamen normal olup yıkamayı takip eden birinci ya da ikinci hafta bittiğinde kaybolur.

 

 

Sakal ve Bıyık Ekimi Fiyatları

Operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğuna, hastane seçimi, ekim yapılan greft sayısı, kullanılan teknolojilere göre değişiklik göstermektedir. Detaylı Sakal Bıyık Ekimi ücretleri hakkında bilgi almak için iletişime geçiniz.