info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Meme Protezi (Büyütme) Operasyonu

MEME PROTEZ (BÜYÜTME) OPERASYONU

Meme Büyütme(Silikon Göğüs) Nedir?

Meme büyütme, memelerin hacmini arttırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu uygulamalarda; silikon implantlar (protezler) ile veya yağ enjeksiyonu ile göğüslerin istenilen boyuta getirilmesi için yapılan ameliyata verilen isimdir.

 

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Memelerinin küçük olduğunu düşünen kadınlarda kalça-göğüs oranını düzeltmek için göğüs büyütme ameliyatı yapılabilir.

Hamilelik sonrası meme hacmindeki kaybı düzeltmek için yapılabilir. Emzirme sonrası memelerde sarkma olabilir. Bu durumda meme kaldırma- toplama ameliyatı da yapılması gerekebilir.

Asimetrik göğüsleri simetrik hale getirmek için yapılabilir.

Çeşitli durumlarda memeyi yeniden oluşturmak ve onarım yapmak için uygulanabilir. (Örneğin meme kanseri ameliyatı sonrası, doğuştan meme olmaması gibi)

 

Meme Protezi Büyüklüğüne Nasıl Karar Verilir?

Silikon meme protezleri seçilirken hastaların beklentileri ve vücut yapıları birlikte değerlendirilir. Memenin ameliyat öncesi şekli, doku kalınlığı, derinin sıkılığı, meme başının yerleşimi vb. tüm faktörler cerrah tarafından değerlendirilir ve hastaya bu konularda bilgi verilir. Detaylı muayene sonrasında hastaya yerleştirilecek olan silikon meme protezinin boyutu yaklaşık olarak belirlenebilir.

Silikon Meme Protez Tipleri Nelerdir?

Şekline göre;

·         Damla ( anatomik ) protez

·         Yuvarlak protez

Yuvarlak protezlerin yatay ve dikey taban çapları birbirine eşittir. Damla silikon dikey çap, yatay çaptan biraz daha uzun olup, protezin yüksekliği alt tarafta üst taraftan fazladır. Anatomik olarak adlandırılmasının sebebi memenin şekline daha çok benzemesinden ileri gelmektedir.

İçeriğine göre;

·         Silikon içerikli

·         Serum fizyolojik içerikli ( salin )

İçeriğine göre ise silikon jel ile dolu protezler ve fizyolojik serum, yani fizyolojik tuzlu su ile dolu protezler bulunmaktadır. Bunlarda silikondan oluşan katı zarfın içinde silikon jel ya da fizyolojik serum bulunur.

Silikon implatlarda implant balonunun içi yapışkan, dayanıklı ve daha güvenilir silikon jelle doldurulur. Silikon jel daha yoğun bir akışkan olması sayesinde insan yağ dokusunun özelliklerini daha yakın bir şekilde taklit edebilir.

Salin implantları meme büyütme ameliyatı olmak isteyen kadınlarda 18 yaş üstünde, yeniden oluşturma ya da yapılandırma ameliyatı isteyenlerde herhangi bir yaşta kullanılabilir.

Yüzey yapısına göre;

·         Dokulu (Pürtüklü) yüzey

·         Düz Yüzey

Yüzey yapısına bakıldığında ise protezler yüzeyi düz ve dokulu protezler olarak iki gruba ayrılmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Operasyon öncesi kanamayı arttırma ihtimali olan ilaçlar (kan sulandırıcılar; aspirin vb.) bitki çayları kesilmelidir. Sigara ve alkol kullanımı operasyon öncesinde bırakılmalıdır.

Ameliyattan önceki gece anti bakteriyel sabunla ameliyat olacak bölgelerinizi temizleyiniz. Banyodan sonra kesinlikle vücut kremi, yağ hatta deodorant gibi makyaj ürünleri kullanmayınız.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında ortalama 1-1,5saat sürer. Protezin konabilmesi için 4-5 cm lik bir kesi açılır.

Meme implantını yerleştirmek için cerrahınız üç olası yerden birinde tek bir kesi (insizyon) yapabilir:

Ø  Göğsünüzün altındaki kıvrımda

Ø  Kolunuzun altında

Ø  Meme ucunuzun etrafında

Kesi yapıldıktan sonra, cerrah göğüs dokunuzu göğsünüzün kaslarından ve bağ dokusundan ayıracaktır. Bu, göğüs duvarının en dıştaki kasının (pektoral kas) arkasında veya önünde bir cep oluşturur. Cerrah implantı bu cebe yerleştirecek ve göğüs ucunun arkasında ortalayacaktır.

Salin implantları boş olarak yerleştirilir ve daha sonra yerine yerleştirildikten sonra steril tuzlu su ile doldurulur. Silikon implantlar önceden silikon jel ile doldurulur.

Meme başı çevresinde yapılan kesi areola adı verilen kahverengi kısmın çevresinde oldukça küçük bir yara izi ile iyileşmekle birlikte teknik olarak süt kanallarına yakın bölge olduğu için süt kanallarının hasar görme riski vardır.

Meme altı kesisinde ise meme bezine ve süt kanallarına herhangi bir zarar gelmez ve meme altında belli belirsiz bir yara izi ile iyileşme gerçekleşir.

Koltuk altı kesisinde meme üzerinde hiç bir kesi bulunmamakta ve koltuk altından girişim yapılmaktadır. Koltuk altı ve göbek kesilerinden genellikle endoskopik olarak protez yerleştirilir. Yara izleri, meme ameliyatı sonrası erken dönemde hafif kızarık olarak belirgin olsa da zaman içinde giderek solmakta ve belirsiz hale gelmektedir. Bu kesiler aracılığı ile meme bezinin ya da göğüs kasının altında düzlemlerde uygun büyüklükte bir cep hazırlanmakta ve protez bu cebe yerleştirilmektedir.

Koltuk altı ve meme başı bölgesinde bakteri yerleşimi daha fazla olduğundan bu bölgelerden protezin yerleştirilmesi daha az tercih edilmektedir. Meme altı çizgisinden girişte oluşacak iz memenin doğal kıvrımında kalacağından daha az belirgin ve saklanılabilir durumdadır. Memelerdeki eşitsizliklerin düzeltilmesi, protez seviyesinin ayarlanması meme altı girişte daha kolay yapılmaktadır.

İmplant yerine yerleştirildikten sonra, cerrah insizyonu (açtığı kesiği) dikişlerle kapatacak ve cilt yapıştırıcısı ve cerrahi bantla bandajlayacaktır. Skar (yara) oluşumunu en aza indirgemek için kesi yerinin seçimi önemlidir.

Doktorunuz tarafından ameliyat günü ya da ertesi gün hastaneden taburcu olarak eve gitmenize izin verilebilir.

 

Meme Protezi (Meme Silikonu) Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Silikon ameliyatı sonrası iyileşme süreci; genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir.

Ameliyatınızın ertesi günü sadece silikonun konduğu yerde kalacak şekilde ten rengi bir bant bırakılır. Başka pansuman yapılmaz. Üçüncü gün bu bantı çıkartmadan duş alabilirsiniz. 14. gün bu bant doktor kontrolünde çıkartılır.

Protez göğüs kası arkasına konmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir.

Ameliyat sonrası memeye sutyen veya sargı uygulanır. 

Erimeyen dikişler varsa 10-12. gün alınabilir. Eriyen dikişlerde dikiş alınmasına gerek yoktur.

Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 haftadan sonra protez yerine yerleşir ve meme normal olarak işlevini kazanır.

Ameliyat sonrası bir ay boyunca kullanılacak sporcu sutyeni ile memenin şekillenmesi sağlanır.

Hastaya 2 ay ağır sporlardan (zıplama-koşma gerektiren) uzak durması önerilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında 6-8 hafta içerisinde sauna, havuz, solaryum ve buhar banyosundan kaçınılmalıdır.

Protezle meme büyütme ameliyatı, genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını ve psikososyal yapısını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır.

 

 

 

Meme Protezi (Meme Silikonu) Ameliyatı Fiyatları

Meme Protezi (Meme Silikonu) Ameliyatı fiyatı operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğuna, hastane seçimi, kullanılacak olan malzeme ve ekip giderlerine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı Meme Protezi (Meme Silikonu) ameliyatı ücretleri hakkında bilgi almak için iletişime geçiniz.