info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Skar Revizyonu - Yara İzi Düzeltilmesi

SKAR REVİZYONU (YARA İZİ DÜZELTİLMESİ)

Skar(Yara İzi) Revizyonu Nedir?

Skar Revizyonu, yara izlerinin daha az görünür hâle getirilmesi için yapılan müdahalelerdir.

Kaza, yaralanma, ameliyat, cilt enfeksiyonları, yanık veya farklı nedenlerle oluşan cilt yaraları iyileşirken belli bir miktar izle iyileşir. Bu izin derecesi yaraya, hastaya ya da varsa cerrahiye bağlı sebepler nedeniyle etkilenir. Yara izlerinin tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmazken, görünümlerinin değiştirilmesinde ve belirginliklerinin azaltılmasında, skar revizyonu etkilidir.

Derideki yaraların iyileşme süreci, kişinin yaşına, ırkına, genetik unsurlara, kişinin esmer ya da beyaz tenli olmasına, yaranın vücut üzerinde bulunduğu alana bağlı olarak farklılıklar göstermektedir.

Skar revizyonu için en uygun adaylar;

Cerrahi operasyon veya travma kaynaklı yara izleri bulunan kişiler

Hipertrofik yara izlerine sahip olan hastalar

Anormal şekilde gelişen keloidlere sahip olan hastalar olarak söylenebilir.

 

Skar Revizyonu Yöntemleri Nelerdir?

Skar Eksizyonu: Skar çıkartılarak, komşu deriyle birleştirilmektedir.

Z / W–Plasti: Mevcut skar boyunca, deri çizgileri doğrultusunda konumlandırma yapılmakta ve doğal görünüm elde edilmektedir.

Deri Greftleme: Yara izi bölgeden çıkartıldıktan sonra, vücudun farklı bölgesinden deri alınır ve bölgeye yerleştirilir.

Deri Flep Kullanımı: Vücudun farklı bölgesinden deri alınarak, skarın üzeri kapatılmaktadır. Cilt ve cilt altı doku çıkarılmaksızın, dışarıdan görülmesi engellenir.

Skar(Yara İzi) Revizyonu Nasıl Yapılır?

Skar düzeltilmesi genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılır. Ancak genellikle lokal anestezi tercih edilmektedir. Bölge uyuştuktan sonra, yara izi olan bölge çıkarılarak, her iki yandaki cilt birleştirilir. Normal olan cilt serbestleştirilir ve bölgenin daha düzenli görünmesi sağlanır. Yaranın üstündeki cilt gerginliğini en aza indirilmek amacıyla, bölgeye özel dikiş teknikleri uygulanmaktadır. Çok katmanlı dikiş tekniği sonrasında, iyileşme dönemi kesi oluşum riski ortadan kaldırılmaktadır.

Skar(Yara İzi) Revizyonu İyileşme Süreci

Skar revizyonu sonrasında, ameliyat bölgesi bandajlanacak ve 1 hafta sargılı kalacaktır. Operasyondan hemen sonra, ilk 24 saatlik süreç için buz kompres uygulanmalıdır. Buz kompres sayesinde, bölgede şişlik, ödem ve morluk oluşumu minimum seviyeye indirilir.  Ameliyatla iz düzeltme sonrasında hastanın cildinde belirgin bir halde kızarık oluşması normaldir. Yara yeri en az 6 ay güneşten korunmalıdır. Ameliyat sonrası 2 hafta süreyle, dinlenilmesi ve ağır hareketlerden uzak durulması gerekir.

 

Yeni Deri Oluşumu Ne Kadar Sürer?

Bir süre sonra izler kendiliğinden solmaya başlar ve uygulamadan ortalama 1 yıl sonra en iyi haline gelerek, izler deri ile aynı rengi alır.

Skar Revizyonu Hemen Yapılabilir Mi?

Var olan yara izine müdahale yapmak için yaranın türüne göre 6-12 ay yaranın iyileşmesi beklenmelidir.

Var Olan Yara İzleri Yok Edilebilir Mi?

Yara izlerinin tamamen yok edilmesi mümkün değildir. Amaçlanan, yara izlerinin küçültülmesi, şeklinin değiştirilmesinde skar revizyonu en etkili yöntemdir.

Yara İzi Lazerle Geçer Mi?

Çeşitli lazerler kullanılarak bazı yara izlerinde faydalı olabilir. Ancak bazı yara türlerinde ise hiç fayda sağlamayabilir. Her lazer her skarda kullanılamaz.

Skar Revizyonu Fiyatları

Skar revizyonu fiyatları operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğuna, hastane seçimi, kullanılacak olan malzeme ve ekip giderlerine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı fiyat bilgisi için iletişime geçiniz.