info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Nevüs - Ben Alımı


 

NEVÜS (BEN) ALIMI

Nevüs (Ben) Nedir?

Nevüs(ben), deri üzerinde yer alan ve estetik görünüm bozan koyu renkli oluşumlardır. Çoğu kez vücudun çeşitli bölgelerinde siyah, koyu ve açık kahve renklerde bulunurlar. Doğumsal veya edinilmiş olarak iki çeşit nevüs mevcuttur. Deri altındaki melaninlerin toplanması ve kümelenmesi ile çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşurlar. Yassı ben, et beni ve hacimsiz olarak görülen benler ameliyat ile kolaylıkla alınabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nevüs Eksizyonu - Ben Alımı

Nevüs Eksizyonu (Ben aldırma) işlemini estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılmalıdır. Cerrahi ve lazerle çıkarma olarak iki yöntem bulunmaktadır. Her iki işlemde lokal anestezi altında uygulanır.

Lazer yöntemi ile vücuttan alınacak olan benlerin iyi huylu olması gereklidir. Epidermal ve dermal nevuslar lazer ile tedavi edilebilirken, çok derin köke sahip olan lezyonların ve cilt kanserlerinin cerrahi yöntemler kullanılarak çıkartılması gereklidir.

 

 

 

 

 

 

Nevüs (Ben) Alma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Cerrahi Nevüs Alımı

Nevüs(ben) alımı ya da ben aldırma ameliyatı olarak adlandırılan cerrahi müdahale yönteminde çoğunlukla benin alınacağı bölgeye lokal anestezi uygulanır.

Kaşıntı, kanama, renk değiştirme, kenarlarında düzensizlik ya da büyüme gibi değişiklikler görülen benler genellikle bu yöntemle alınır. Cerrah, benin konumuna göre en az iz kalacak şekilde beni altındaki ince dokuyla birlikte alır.

Et beni aldırma işlemi sırasında ise gerekli görülen durumlarda doku kaydırması yapılır. Ben yakma işlemine göre bu yöntemin avantajı ben alımı sonrası şüpheli ben ya da et beninin patolojik tahlil için laboratura gönderilmesi ve böylelikle iyi veya kötü huylu olduğu anlaşılmasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lazerle Ben Aldırma Tedavisi

Uygulama lokal anestezi altında yapılır. Lazerle ben tedavisinde; İyi huylu benler, deriden kabarık ya da deri seviyesinde olan benler lazer ile tek seferde iz bırakmadan tedavi edilebilmektedir.

Ben ya da et beninin olduğu bölgeye lokal anestezi yapılır. Lazerle ben aldırma sonrası oluşan kabuk bir hafta içinde kendiliğinden düşer, sadece hafif bir kızarıklık kalacaktır. Bu kızarıklık ise 1-6 ay arasında herhangi bir dönemde derinin aynı rengini alacaktır.

Lazerle Ben Aldırmanın Avantajları

  • Bıçak değmeden işlem tamamlanır.
  • Tek seansta birden fazla ben alınabilir.
  • Ağrısızdır.
  • Yara ya da dikiş izi olmaz.
  • Kıl kökleri zarar görmez.
  • Gündelik hayata hızla dönülür.

 

 

 

 

 

Ameliyattan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Ben aldırma işlemi uygulanan bölgeye 2-3 gün boyunca su ile temas ettirilmemelidir. Kesi uygulanan bölge hassas bir şekilde korunmalı darbelere maruz kalmamalıdır. Güneş ışınlarından korunulmalıdır. Pansuman ve doktorunuzun önereceği merhemleri aksatmamak önemlidir.

 

 

 

 

Nevüs Çıkarma Operasyonundan Sonra İz Kalır Mı ?

Ben alma işleminin ardından ben bölgesinde 1 hafta kadar sürecek olan pullanma, sonra hafif pembelik görülür. Ardından da bu pembelik cilt rengiyle uyumlu hal alır ve yaklaşık 1-6 ay arasında iz bırakmadan iyileşir.