info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Lipom - Yağ Bezesi Alımı


 LİPOM (YAĞ BEZESİ) ALIMI

Yağ bezeleri, tıp dilinde lipom olarak da adlandırılan ve vücutta herhangi bir bölgede oluşan içi yağ dolu ve genellikle küçük yapılı, tümör benzeri oluşumlardır. Yumuşak kist olan yağ bezesi, kas ve deri arasında oluşmaktadır. Yağ bezeleri yumuşak, sarı-beyaz renkte gözle görülebilir bir yapıdadır ve üzerine dokunulduğu zaman hareket ettiği gözlemlenir.

Lipom (Yağ Bezesi) Oluşum Nedenleri?

Lipom adı verdiğimiz yağ bezeleri genellikle 20-40 yaş arasındaki kişilerde görülürler.

·         Genetik yatkınlık

·         Cildin darbe alması

·         Yüksek kolesterol ve trigliserit düzeyleri

·         Metabolik hastalıklar

·         Sağlıksız beslenme

·         İleri yaş

·         İnsülin direnci ve diyabet hastalığı

·         Karaciğer hastalıkları

·         Obezite gibi nedenler lipom oluşumuna zemin hazırlar.

Lipomlar Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülürler?

Yağ bezeleri, vücutta kafa derisi, avuç içi ve ayak tabanı hariç her yerde görülebilmektedir. Vücutta sıklıkla görüldüğü yerler ise; omuz, kol, göğüs bölgesi, sırt bölgesi ve göbek kısmıdır. Yağ bezeleri sadece vücudun görünür yerlerde çıkmamaktadır. Bazen iç organlarda da yağ bezesi oluşumu görülür. Sindirim sistemi organları, kalp, beyin ve bağırsak gibi organlarda da lipom oluşur. Bağırsakta oluşan yağ bezeleri, burada tıkanıklık ve kanama belirtileri gösterir.

Lipom Belirtileri Nelerdir?

Yağ bezesinin başlıca belirtisi oluşan şişkinliktir. Vücutta çıkan bir yağ bezesi genellikle bir bezelye boyutunda olur ve bu göze çarpmaktadır. Göz çevresinde de küçük noktalar halinde lipomlar oluşmaktadır. Yüz bölgesinde oluşan yağ bezeleri genellikle toplu iğne başı büyüklüğünden birkaç milimetreye kadar değişirken sırt ve boyun gibi bölgelerde oluşan şişlikler daha büyük çaplı ve daha derindir. Sinirlere baskı yapan bir yağ bezesi ise ağrılara da yol açmaktadır.

Hızlı bir şekilde büyüme, renk değişikliği, kızarıklık ve şiddetli ağrı durumlarına rastlanması halinde lipomlar cerrahi girişimler yardımıyla çıkarılarak patolojik incelemeye gönderilmelidir.

 

Lipom Alımı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lokal bir anestezi ile yapılan yağ bezesi ameliyatı sadece 5-10 dakika sürecek bir işlemdir. Cilt altında biriken yağ bezesinin büyüklüğüne göre kesi hesaplanır. Kesi yapıldıktan sonra kitle çıkarılır ve içi temizlenir. İşlem sonrası cerrahi dikiş atılır ve steril strip yapıştırılarak kapatılır. Ameliyat süresi oldukça kısadır. Hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur. Operasyon sonrasında hasta taburcu edilebilir. Hasta ertesi günü banyosunu yapabilir.

Lipom Alımı Ameliyatı Fiyatları

Lipom (yağ bezesi) alımı fiyatları, operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğuna, hastane seçimi, uygulama yapılacak bölgeye, yağ bezesinin boyutuna, kullanılacak olan malzeme ve ekip giderlerine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı fiyat bilgisi için iletişime geçiniz.