info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Göz Kapağı Estetiği - Blefaroplasti


GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ (BLEFAROPLASTİ)

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Göz kapağı estetiği ya da blefaroplasti, alt ve üst göz kapaklarına uygulanan, sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokularının gerdirilmesine yönelik plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılan cerrahi uygulamalar bütünüdür.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Yaşın ilerlemesi ile birlikte yer çekiminin de etkisiyle doğal olarak ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Bu sürece paralel olarak göz kapaklarında da torbalanma, ciltte bollaşma, renk değişikliği, gevşeme, kırışıklık gibi bulgular ortaya çıkar. Güneş ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği, düzensiz uyku, aşırı sigara ve alkol kullanımı gibi etkenler cildin yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır.

Alt ve üst göz kapaklarında görülen yaşlanma belirtilerinden bazıları;

·         Gözaltlarında torbalanma ve renk değişimi

·         Üst göz kapağı düşüklüğü

·         Göz kapağı cildinde kırışıklık ve sarkmalar

·         Göz kenarlarında kazayağı çizgileri

·         Yorgun bir yüz ifadesi şeklinde sıralanabilir.

Göz kapaklarında ortaya çıkan deri bollaşması üst göz kapağı düşüklüğüne neden olmaktadır. Bu düşüklük bazen görmeyi engelleyecek derecede fazla olabilmektedir. Bu durumda fonksiyonel olarak da bu durumun tedavi edilmesi şarttır. Bazen kaşlarda ve alındaki düşüklük de göz kapağı düşüklüğüne eşlik eder.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)  Ne Zaman Yapılır?

Genellikle 40 yaş üzeri, üst ve alt gözkapaklarında sarkma ve torbalaşma meydana gelmeye başlamış, başka sağlık problemi olmayan kişiler göz kapağı ameliyatı için uygun adaylar olabilirler.

Göz Kapağı Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Blefaroplasti ameliyatı öncesi bir hafta süreyle aspirin ve benzeri ilaçlar kullanılmamalıdır.

Yeşil çay gibi bitkisel çaylar da ameliyattan önce bir hafta süreyle alınmamalıdır.

Herhangi bir kronik rahatsızlık durumunuz var ise doktorunuzu bu konuda mutlaka bilgilendirmelisiniz.

 

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağı estetiği ya da göz kapağı düşüklüğü ameliyatı kısaca bölgedeki fazla deri ve kas dokusunun kesilerek çıkarılması işlemidir. Operasyon lokal anestezi ile ortalama 30-45 dakika sürede gerçekleştir. Ameliyat izinin görünmemesi için göz kapağı katlanma çizgisinden kesi yapılır. Hasta operasyon sonrası sosyal hayatına çok kısa sürede döner, 4-5 gün içerisinde iyileşir, dikişler 5. Gün alınır, operasyon sonrası ödem gözlemlenebilir, morluk çok fazla oluşmaz. Alın germe ve kaş kaldırma operasyonlarıyla birlikte uygulandığında daha iyi sonuçlar verir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Alt göz kapağı kirpiklerinin hemen altından yapılan kesi ile alt göz kapağı derisi kas ile beraber kaldırılır. Yağ yastıkçıklarına yapılan küçültme işlemi çok nadir gerekli olur. Genellikle yağ paketlerinin göz çukuru kenarına yayılması gözün alt kısmında oluşan çöküntünün düzeltilmesinde yardımcı olur. Deri ve kas bolluğu uzaklaştırıldıktan sonra kas dokusu göz çukurunun dış duvarına asılır. Bu da yağ yastıkçıklarına destek sağlar. Alt göz kapağı estetiği genellikle orta yüz germe ameliyatı ile beraber yapıldığı için genel anestezi altında yapılır. Ameliyatın süresi yapılacak ek girişimlere göre 2 ile 4 saat arasında değişir.

 

Estetik ya da fonksiyonel nedenlerle blefaroplasti ameliyatı olmak isteyenlerde ihtiyaca göre sadece üst göz kapağı ya da alt göz kapağına göz kapağı estetiği yapılabileceği gibi her ikisi birlikte de uygulanabilir. Blefaroplasti, sıklıkla kaş kaldırma, alın kaldırma ve endoskopik orta yüz ameliyatları ile birlikte uygulanmaktadır.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Operasyon sonrasında göz kapaklarını örten bantlar olacaktır. Bunlar görmenizi engellememektedir. Göz çevresine operasyon sonrası ödemi kontrol etmek amacıyla soğuk uygulaması yapılır. Bu önlemlere rağmen, göz çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir. Bu şişlik ve morluklar ilk 2 gün artarak seyreder. 3. günden itibaren giderek azalmaya başlar. Özellikle ilk saatlerde, göz kapaklarını örten bantlar üzerinde sızıntı, hafif kanamalar görülebilir.

Operasyon sonrası; birkaç yastıkla başın yüksekte tutulması ödemin daha az olmasına yardımcı olur. İlk günlerde, göz çevresinde gerginlik, batma, yanma şeklinde şikâyetler olabilir. Basit ağrı kesicilerle bu şikâyetler ortadan kaldırılabilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Operasyon sonrası; 3. Gün itibariyle göz çevresindeki ödem azalmaya başlar. 5. günde göz çevresindeki bantlar ve dikişler alınır ve göz çevresinin yıkanmasına ve göz kapaklarına nemlendirici uygulanmasına izin verilir. Bu işlemleri yaparken özenli olunmalı, sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Göz çevresindeki bantlar ve dikişler alındığı zaman, sararmaya başlamış mor alan ve sınırlı bir şişlik doğaldır. Bunlar gün geçtikçe azalır ve hafif makyajla gizlenebilir. Göz kapağı ameliyatı yaptıranlar ağır sporlardan, solaryum, sauna, güneş banyosu, buhar banyosu gibi ödem arttıran uygulamalardan 6 hafta boyunca kaçınılmalıdır.

 

Göz Kapağı Ameliyatı(Blefaroplasti) Fiyatları

Göz kapağı ameliyatı fiyatı uygulanacak olan yönteme, operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğuna, hastane seçimi, kullanılacak olan malzeme ve ekip giderlerine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı Göz kapağı ameliyatı ücretleri hakkında bilgi almak için iletişime geçiniz.