info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Burun Estetiği (Rinoplasti)

Nedir? Kimlere Yapılabilir?

Rinoplasti burun estetiği ameliyatı amleiyatsız açık kapalı revizyon dolgu nedir fiyat

BURUN ESTETİĞİ - RİNOPLASTİ

Rinoplasti Nedir:

Rinoplasti olarak adlandırılan burun estetiği, estetik operasyonlar arasında en sık uygulananların arasında yer almaktadır. Burunda doğumsal olarak var olan, sonradan oluşan veya travmalara bağlı olarak ortaya çıkmış olan şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılmaktadır. Burnun şekli değiştirilirken burun fonksiyonlarına zarar vermemek ve hatta var ise solunum problemleri de düzeltilmektedir.

Rinoplasti yani burun estetiği operasyonlarını, bu konu hakkında gerekli tecrübeye sahip, eğitimini almış olan hekimler ve cerrahlar tarafından yapmalıdır. Burun estetiği operasyonları Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanları tarafından yapılmaktadır. Fakat burun ameliyatlarına gönül vermiş KBB doktorları da bu ameliyatı yapabilmektedirler.

Rinoplasti operasyonu düşünen kişilerde operasyon öncesinde burun dokularının estetik operasyona uygun olup olmadığı mutlaka cerrah tarafından yapılacak olan muayene esnasında kontrol edilmelidir. Ayrıca burun fonksiyonlarındaki bozukluklar için küçük yaşlarda ameliyat yapılsa dahi, estetik amaçla yapılan ameliyatlar için bayanlarda alt yaş sınırı 17 erkeklerde ise 18’ dir.

Burun estetiği ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir operasyon türüdür. Yalnızca küçük dokunuşlar gerektiren basit Rinoplasti operasyonlarında ise cerrahın tercihine göre lokal anestezi de uygulanabilir. Ameliyat süresi ortalama olarak 2 saat sürerken ameliyat öncesi hazırlıklar ve ameliyat sonrasında yapılan uygulamalar ve müşahede süreleri ile birlikte bir Rinoplasti operasyonu genellikle hastanede kalış süresi 1 gündür.

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme, 6 ila 12 ay aralığında bir süreç gerektirir. Bu süreç burundaki operasyonun büyüklüğüne, burundaki dokuların yapısına veya sorunun ciddiyetine göre değişkenlik gösterir. Ameliyat sonrasında hastaların bir kısmında tam olarak istenilen şeklin elde edilebilmesi için küçük düzeltme uygulamaları gerekebilir.

Burun Estetiği Sonrası:  Burun estetiği ameliyatı sonrasında hastalar ameliyatın büyüklüğüne göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle bir saat sonrasında bulantı kusma yok ise yemek yemeye başlayabilir ve  4-6 saat sonra ayağa kalkabilmektedir.

Ameliyat sonrası şişlik ve morlukların oluşması normal bir süreçtir. Ancak kanama, şişliği azaltmak için başın göğüsten daha yüksek olduğu bir pozisyon tercih edilmelidir.

Ameliyat sonrası buruna yerleştirilen tamponlar 1- 3 gün sonrasında, burun üzerine yerleştirilen atel ise 7 gün sonrasında cerrah tarafından çıkarılır.

Burun ameliyatlarında tampon kullanılmasının nedeni, burun içini döşeyen mukoza adı verilen çift taraflı yapının, iyileşme sürecinde ödemlerin de etkisiyle birbirine yaklaşıp, istenmeyen yapışıklıkların oluşmasına engel olmasıdır.

Buruna yerleştirilen tamponların çıkarılması birkaç saniye sürer ve ciddi ve yoğun bir ağrı, acı söz konusu değildir.

Ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyon gelişmezse hasta 7-10 gün sonrasında iş hayatına dönebilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği: Ameliyatsız burun estetiği operasyonu genellikle dolgu işlemi ile yapılmaktadır. Kişinin burun yapısı uygun ise burunda meydana gelen deformasyon ve asimetri bozukluklarında tercih edilmektedir.

Açık Rinoplasti:  Açık Rinoplasti ameliyatı burun deliklerinin alt kısmında kesiler açılarak yapılmaktadır. Açık Rinoplasti ameliyatı ileri boyutta deformasyonu olan hastalarda tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise burunun alt kısımlarından açılan kesiler sayesinde cerrahın alanı daha net görmesi ve daha kolay müdahale edebilmesidir. Bu ameliyatlarda iyileşme süreci daha uzundur. Deride olan kesilerin iyileşmesi, burun ucunda oluşan ödem ve morluklar iyileşme süresini uzatır.

Kapalı Rinoplasti: Kapalı Rinoplasti kesilerin burun deliklerinin alt kısmından değil de burun deliklerinin içerisinden yapılan ameliyat türüdür. Kapalı teknikte cerrahın görüş açısı daha azdır ancak son ileri tekniklerde mikro kameralar sayesinde içerideki durum kameralarla izlenebilir. Avantaj olarak bakıldığında dışarıdan bakıldığında herhangi bir dikiş veya iz kalma durumu söz konusu değildir. Açık Rinoplasti göre iyileşme süresi de oldukça kısadır. 

Septorinoplasti: Burun estetiği ile birlikte burundan solunum almamıza engel olan ve burnun eğriliğine yol açan burnun orta kısmındaki septum denen yapının, şekil bozukluklarının düzeltilmesidir.

Septorinoplasti, burun estetiği ameliyat yöntemlerinden biridir. Burun deviasyonu olarak da adlandırılan bu ameliyat yönteminde özellikle eğrilik sorunu olan kişilerin problemleri çözülmektedir.

Septum deviasyonu (eğriliği); doğuştan, sonradan veya travma sonucu oluşabilir.

Belirtileri, Uyurken rahat nefes alamama, ağızda kuruluk, sesli nefes alma burun deviasyonunun başlıca belirtisidir. Burun tıkanıklığı, küçük küçük nefesler alma, genizde akıntı da diğer belirtilerdendir.

Genel anestezi altında uygulanır ve burundaki problemin büyülüğüne bağlı olarak 1.5-3 saat arasında değişiklik gösterir.

Genellikle kapalı rinoplasti tekniği kullanılır.

Burun yapısını oluşturan kıkırdak, kemik ve yumuşak dokuya yeniden şekil verilir. Burun ucundaki düşüklük veya aşırı yükseklik, burun sırtındaki çıkıntılı alan veya eksik alan, burundaki eğrilik, burun ucu, burun delikleri düzeltilip estetik bir görünümü sağlanmaktadır.

Burunda nefes almayı etkileyen deviye septum(burun orta duvar eğriliği) ve konka(burun etleri) operasyon esnasında müdahale edilerek düzeltilir.

Buruna hastanın yüzüne uygun olarak estetik şekli verildikten sonra burun dışına özel bantlar yapıştırılır ve bunun üstüne 5-7 gün kalacak şekilde plastik atel yerleştirilir ve tampon kullanılmamaktadır.

Tip Plasti: Tip plasti (burun ucu estetiği) burun kemiğinde herhangi bir eğrilik veya deformasyon olmayan, fakat burun ön kıkırdak kısmında eğrilik, genişlik, kabalık, düzensizlik gibi veya burun deliklerinde genişlik olan hastalarda, burun kemiğine dokunmadan burnun ön tarafındaki kıkırdak bölümünü istenilen görüntüye kavuşturmak için yapılan ameliyattır.

Ameliyat ortalama 20-30 dakika sürer.

Sedasyon veya lokal anestezi altında yapılır.

Bu ameliyat ile burun ucunun inceltilmesi, burun ucunun kaldırılması, burun ucunda açı değiştirilmesi, burun ucunun öne getirilmesi, burun deliklerindeki şekil bozukluklarının giderilmesi, burun kanatlarındaki fazlalığın giderilmesi, daha önce burun ameliyatı geçirmiş hastalarda burun ucu problemlerinin düzeltilmesi işlemleri yapılabilir.

Seconder / Revizyon Rinoplasti: Burun estetiği ameliyatlarının küçük bir kesiminde istenmeyen bazı sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bu operasyonların ardından ikinci bir revizyon ameliyatı gerekmektedir. Revizyon ameliyatlarında şekil bozukluğunun yanı sıra burundaki estetik ve fonksiyonel sorunlar da düzeltilebiliyor. Ancak revizyon ameliyatı için ilk ameliyattan en az 9 ay, geçmesi gerekmektedir.

Revizyon rinoplasti hangi durumlarda gerekmektedir?

Ø  Derin nefes alındığında burun valfinin kapanması veya içeri yeteri kadar hava girmemesi sorunu.

Ø  Burun ile yüz boyutu arasında orantısızlık olması. İlk ameliyatta yüze göre burunun yeterince küçültülmemesi ya da gereğinden fazla küçültülmesi.

Ø  Burun ucunun çok kaldırılması nedeniyle burun deliklerinin karşıdan bakıldığında görülmesi.

Ø  Burun için yapılan ilk ameliyatta burun sırtındaki kemerin yeteri kadar alınamamasına bağlı olarak ortaya çıkan estetik bozukluk.

Ø  İlk operasyonda burun ucundaki düşüklüğün giderilememesi ya da burun ucunun şiş gibi görünmesi.

Cerrahi işlemler yapılırken, bazı bölgelere dikkat edilmezse ameliyat sonrasında hem istenmeyen şekil bozuklukları (deformite) hem de zor nefes alma problemi ortaya çıkar.

 

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları

Burun estetiği ameliyat fiyatları, operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğu, hastane seçimi, kullanılacak olan malzeme ve ekip giderlerine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.

 

Sonuç olarak doğru cerrahi işlem hem hekimi hem de hastayı mutlu eder.