info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - Hizmet - Alın ve Şakak Germe - Temporal Lifting

ALIN VE ŞAKAK GERME / TEMPORAL LİFTİNG

Alın Ve Şakak Germe Nedir?

Alın ve şakak bölgesinde normalde de derinliği kişiden kişiye farklılık gösteren çizgiler mevcuttur. Ancak bu çizgiler zamanla yaşlanma etkilerine bağlı olarak derinleşip belirginleşir. Yine kaşlar da yaşlanma ile birlikte aşağı doğu iner. Bu durum kişinin yorgun ve mutsuz görünmesine neden olur.

Genetik ve çevresel faktörler (kötü alışkanlıklar, düzensiz beslenme, düzensiz uyku, hareketsizlik, stres..) alın ve şakak bölgesindeki bu sorunların ortaya çıkışını hızlandırmaktadır.

Alın ve şakak germe operasyonu düşünen kişilerde operasyon öncesinde dokularının estetik operasyona uygun olup olmadığı mutlaka cerrah tarafından yapılacak olan muayene esnasında kontrol edilmelidir.

Cerrahi veya medikal estetik yöntemlerden çok iyi sonuçlar alınabilen bir bölgedir. Bu bölgeye önce botoks, dolgu, mezoterapi ve diğer ameliyatsız şakak germe yöntemleri denedikten sonra eğer artık fayda alınamıyorsa ve yaş, sağlık durumu uygun ise alın ve şakak germe ameliyatı yapılır.

Alın ve Şakak Germe Botoksu:  Alın ve üst yüz bölgesinde oluşmuş problemlerde düşüklerin ve kırışıklıkların giderilmesi ve kaş kaldırma için sıklıkla botoks enjeksiyonları kullanılır. Bu sayede yer çekimiyle oluşan çizgiler, doku ve kasların bozulan dengeleri botoks teknikleriyle giderilebilir. Ancak botoksun yeterli olmadığı kişilerde cerrahi işlem uygulanır. Botoksla germe işlemi yapılırken, çok derinleşmiş çizgiler ve çukurluklar dolgu maddeleriyle doldurularak, dokunun tekrar kendini toparlaması sağlanır. İşlemden sonra botoksun düzenli aralıklarla tekrarlanması alın bölgesinde elde edilen düzgün, kırışıksız görüntünün kalıcılığını koruması yönünden önemlidir. İşlemin kalıcılık süresi yüz yapısına, yaşa, kullanılan dermal dolgu maddesinin miktarına, dermal dolgu türüne ve dolgu maddesinin yerleştirilmesine göre farklılık gösterse de genel olarak ortalama 6 ay ila 2 yıldır.

Alın Ve Şakak Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Kaşlarında ve şakak bölgesinde düşme, alın gölgesinde derin alın kırışıklığı olan hastalara alın ve şakak germe (kaş kaldırma) ameliyatı uygulanabilmektedir. Genellikle 40 yaş üstü hastalarda bu şikâyetler ile karşılaşılmaktadır. Bu hastalarda genellikle göz kapağı düşüklüğü de olduğu için alt ve üst göz kapağı ameliyatı da birlikte yapılabilmektedir.

Ancak bazı durumlarda (genetik ve yapısal sorunlar yaşayanlarda) daha genç yaşta da uygulanabilmektedir.

 

Alın Ve Şakak Germe Ameliyatı Hangi Yöntemlerle Uygulanır?

İki farklı yöntem uygulanmaktadır.  Bunlar;

·         Klasik alın ve şakak germe ameliyatı

·         Endoskopik alın ve şakak germe ameliyatı

 

Klasik Alın Ve Şakak Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Alın ve şakak germe (kaş kaldırma) ameliyatında; alındaki derin çizgiler giderilir, aşağı doğru inmiş olan kaşlar yukarı kaldırılır. Böylelikle yorgun, mutsuz bir yüz ifadesi yerine canlı bakışlar, sağlıklı bir yüz ifadesi sağlanması hedeflenir. Kaşların yukarı doğru kaldırılmasıyla göz kenarındaki çizgilerin bir kısmı da giderilebilmektedir.

Bu yöntemde ön saç çizgisinin 4-5 gerisine saçlı derinin içine taç şeklinde kesi yapılır.

Alın ve şakak(temporal) germe ameliyatları hastane ortamında yapılmaktadır. Genel anestezi altında uygulanabilen bu ameliyatlar ortalama 1.5-2 saat sürebilmektedir.

Genellikle hastalar hastanede 1 gün kaldıktan sonra taburcu olabilir.

Endoskopik Alın Ve Şakak Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Endoskopik alın germe ve kaş kaldırma tekniğinde adından da anlaşılacağı üzere bir endoskopik kamera aracılığı ile saçlı deri içinde sağ ve sol şakak kısmına 1er tane, alnın sağ ve sol üst kısmında 1er tane olmak üzere toplam 4 kesi açılmaktadır. Bu kesilerin tamamı saçlı derinin altında kalır ve bu kesilerin içinden geçen minik bir kamera sayesinde bütün operasyon büyük kesilere gerek kalmadan gerçekleştirilebilmektedir.

Endoskopik şakak germe(Temporal lift) ve kaş kaldırma ameliyatı ise endoskopik kamera aracılığı ile saçlı deri içinde 2 adet kesi açılarak gerçekleştirilmektedir.

Endoskopik alın ve şakak germe ameliyatları genel anestezi altında uygulanmaktadır ve genellikle 1,5-2 saat sürebilmektedir.

Genellikle hastalar hastanede 1 gün kaldıktan sonra taburcu olabilir.

 

 

 

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası 2. gün banyo yapılabilir. Alın ve gözler etrafında morarma ve şişlik gözlenmesi doğaldır. Alın ve şakak germe ameliyatından sonra buz uygulanması ve başın arkaya doğru tutulması ile alında oluşacak şişlikler en aza indirilebilir. Bazı özel kremler ile alında oluşabilecek morluklar azaltılabilir. Morluk ve şişlikler 1-2 hafta içerisinde kaybolur. 2. haftada işe geri dönüş yapılabilir. Alındaki uyuşukluk haftalar içinde düzelir. Spor, eğilme, ağır ev işi ve cinsel ilişki gibi kan basıncını arttıran yoğun fiziksel aktivitelerden bir kaç hafta boyunca kaçınmak gerekmektedir. Bir kaç ay güneşlenme, sauna ve solaryumdan uzak durmak gerekir.

Ameliyat sonrası sonuçlar, kişilerin yapısına, yaşama tarzına göre farklılık göstermektedir. Sonuçlar bazı kişilerde 5-10 yıl bazılarında ise ömür boyu devam edebilmektedir.

 

İple Alın Ve Şakak Germe

İple alın ve şakak germe operasyonlarına aday olan ve operasyona engel bir sağlık problemi olmayan tüm hastalara uygulanabilir. Ancak işlemin maksimum fayda sağlayacağı hasta grubunun özelliklerini söyle sıralanabilir.

 

·         35 ile 50 yaş arasında olan,

·         Özelikle orta yüz bölgesinde sarkma ve buna bağlı olarak burun-dudak kıvrımında derinleşme, göz altı bölgesinde çukurlaşma, yanakta çökme, kaşlarda düşme ve alt çene bölgesinde sarkmaları olan,

·         Cilt dokusu çıkarılmasına fazla ihtiyacı olmayan,

·         Yüz germe operasyonu istemeyen,

kişilere yapılabilir.

Uygulamadan hemen sonra alın ve şakak ağrısı, şişmesi, hafif ödem ve morluklar olabilir. 3-5 gün içinde bunlar tamamen düzelir.

Uygulamanın etkisi 2-3 yıl kadar sürebilir. Bu sürede derinin yaşlanması ve sarkması, derialtı yağ dokusunun incelmesi ile birlikte uygulamanın etkileri azalacak ve giderek kaybolacaktır.

 

 

 

Çene Ucu Estetiği / Mentoplasti

Çenenin görünümünü iyileştirmek ve çeneyi kişinin yüz yapısı ile uyumlu hale getirmek için gerçekleştirilen cerrahi operasyonlara çene estetiği ameliyatı ya da “mentoplasti” adı verilir.

Çene estetiği ameliyatlarıyla;   Çenenin geride olması (mikrognati),

                                                       Çenenin çıkık durması (makrognati),

                                                       Çenenin çok küçük ya da büyük olması,

                                                       Çenenin kısa ya da uzun olması gibi estetik ve yapısal sorunlar düzeltilebilir.

 

Çene Ucu Estetiği Nasıl Yapılır

Çene ucu estetiği ameliyatı hastaların değerlendirmesi sonucu karar verilerek farklı yöntemler ile gerçekleştirilir.

Dolgu Enjeksiyonu; çene ucunun küçük veya geride olduğu durumlarda dudak ve yüz dolgularında kullanılan Hyalüronik Asit gibi sıvı dolgular, çene ucuna enjekte edilir ve volüm artışı sağlanır. 1-1.5 yıl kalıcılığı vardır ve geçici bir çözümdür.

Çene ucuna protez konulması; alt çenenin küçük ve geride olduğu durumlarda çene ucuna medpor, titanyum,silikon gibi protezler konulabilir. Genel veya lokal anestezi ile, ağız içerisinden veya çene altından yapılan küçük bir kesi ile seçilen uygun büyüklükteki protez, bu bölgede hazırlanan cebe yerleştirilir. Çok etkili bir yöntemdir. Ameliyat ortalama 1 saat kadar sürer.

Çene Ucu Kemiğinin Kesilmesi; alt çenedeki şekil bozukluğu ileri derecede ise, çene ucu kemiği kesilip öne doğru kaydırılarak, plak ve vidalar ile tespit edilir.

Çene estetiği ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştirilir ve yapılacak işleme bağlı olarak birkaç saat sürebilir. Operasyondan sonra belirli süreliğine sargı ve bandaj kullanılabilir. Ameliyat sırasında uygulanan cerrahi tekniklere göre yüzde şişlik, ödem oluşumu ve morarma meydana gelebilir. Çene ucu estetiğinden sonra yoğun bir ağrı hissedilmez, doktorun reçete ettiği ağrı kesici ile ağrılar geçer.  Operasyondan sonraki ilk günlerde sıvı diyet uygulanmalı ve çene zorlanmamalıdır. Operasyondan sonraki ikinci hafta yumuşak gıdaların tüketimine geçilebilir. Katı gıdalar için bir süre daha beklenilmesi gerekebilir. Ameliyattan sonra yaklaşık 10 -15 gün içerisinde ameliyat sonrası sorunlar ortadan kalkacaktır.

 

Alın ve Şakak Germe Ameliyat Fiyatları

Alın ve şakak germe ameliyat fiyatları uygulanacak olan yönteme, operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin ne kadar deneyimli olduğuna, hastane seçimi, kullanılacak olan malzeme ve ekip giderlerine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı fiyat bilgisi için iletişime geçiniz.