info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic  - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GÜZELLİK ALGISI
May 10, 2021 - By. Admin

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GÜZELLİK ALGISI

 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GÜZELLİK ALGISI

Güzelliğin sözlük anlamı; estetik bir beğeni, duygu, coşku, hoşlanma duygusu uyandıran nitelik.

İnsanoğlunun var oluşundan bu yana dünyanın gördüğü her tarihi süreçte güzellik algısı değişiklikler göstermiştir. Günümüzdeki güzelleşme için yararlanılan imkânlar yokken bile, geçmişte de, insanlar kendilerini daha iyi hissetmek, iyi görünmek, toplumda kendini göstermek, güzelleşmek için çeşitli yollar denemiş ve geliştirmişlerdir.

Güzellik kavramı kişiden kişiye değişse de, toplumdan topluma ve içinde bulunduğumuz zaman dilimine göre de değişiklik göstermektedir.

 

 

 

Şöyle bir geçmişe baktığımızda;

İngiltere’de Victoria devri diye adlandırılan dönemde kadınlar daha çok bedenleriyle ön plana çıkmaya başladı. Günümüzdeki ince bel anlayışının temellerinin Victoria döneminde atıldığını söyleyebiliriz. İnce belli gözükmek için verilen çabalar ilk olarak korse kullanımıyla başlamış oldu.

1920’lerden 1940’ların sonuna kadar dayanan Hollywood Çağı’nda ise daha düz bir karın ve atletik vücut görünümü güzellik algısını oluşturdu. Sarışın olmanın popüler olduğu bu dönemde küçük göğüslü ve kısa saçlı kadınlar ön plana çıkarken destekli sütyenlerin kullanımı da bu dönemde başlamıştır.

1950’lerde güzellik algısı değişerek vücudu açmaktan çok daha kapalı ve hatları belli etmeyen kıyafet seçimlerine tercih edilmeye başlanmıştır.

 

 

 

 

1960’larda ise uzun ince bir vücut yani sıfır beden görünümü güzellik algısını oluşturdu ve mini etekler-elbiseler, seksi kıyafetler giyilmeye başlanmıştır.

1980’ler ile birlikte Hollywood döneminden kalma atletik vücut algısı daha çok arttı ve güzellik algısını erkeklerde geniş omuz kadınlarda ise kıvrımlı vücut hatları ve kabarık saçlar oluşturmuştur.

1990’larda ise kadın vücudu için ince ve düz bir bel, soluk cilt güzellik algısını oluşturmuştur.

2000’li yıllar ile düz karın bölgesi, sağlıklı bir zayıflık, dolgun göğüsler-kalçalar seksi bir vücut görünümü güzellik algısını epeyce değiştirmiş oldu.

 

 

 

 

 

Sonuç olarak geçmişten günümüze güzellik algısı insanoğlunda değişiklikler gösterse de vazgeçilmez bir unsur olmuştur.

Günümüzde kadın erkek fark etmeksizin güzelleşmek için tüm imkânlar kolay ulaşılabilir durumdadır.

İnsanlar kendilerini daha iyi ve güzel hissetmek için fiziksel özelliklerini değiştirmek isteyebilir ve günümüzde bunun kolaylıkla ulaşılabilir olması da insanlar için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

İstediğimiz bakım ve estetik operasyonlar ile güzelleşmek sayesinde özgüvenimiz de artmaktadır. Tabi ki bunun içinde en önemli olan kendimizi alanında uzman deneyimli hekimlere yani uzman ellere teslim etmektir.