info@estepowerclinic.com +90 534 630 94 05 +90 533 596 11 23
Este Power Clinic - BURUN ESTETİĞİ SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ VE PÜF NOKTALARI
May 10, 2021 - By. Admin

BURUN ESTETİĞİ SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ VE PÜF NOKTALARI

BURUN ESTETİĞİ SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ VE PÜF NOKTALARI

Rinoplasti yani burun estetiği estetik operasyonlar arasında en sık uygulananların arasında yer almaktadır.

Burunda doğumsal olarak var olan, sonradan oluşan veya travmalara bağlı olarak ortaya çıkmış olan şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılır. Burnun şekli değiştirilirken burun fonksiyonlarına zarar vermemek ve hatta var ise solunum problemleri de düzeltilmektedir.

Burun estetiği ameliyatından sonra iyileşme süreci ise ameliyat sonrası itibarıyla başlar. Tabi ki kişiye göre, kullanılan cerrahi teknikler gibi faktörlere bağlı olsa da alanında uzman bir hekim tarafından yapılan ameliyat sonrası iyileşme süreci daha kısa zaman diliminde gerçekleşecektir.


 Rinoplasti -  Detaylı bilgi için hemen tıkla!

 

Ameliyat sonrasında ilk olarak hastalarımız ameliyathanede uyanma odasında bir süre gözlem altında tutulur ve daha sonra odaya alınır. Burun estetiği operasyonunda genellikle hastanede kalış süresi 1 gündür.

Burnun üzerinde atel, içinde tampon bulunabilir. Tamponun gerekliği olduğu durumlarda, ufak miktardaki kanamayı toplamak için, burun deliklerinizin altına özel bir ped yapıştırılır.  Tıkanıklık ve burnunuzun etrafında hafif bir basınç hissetmeniz normaldir. Ayrıca hafif ağrı ve sızı hissetmeniz normaldir. Doktorunuz tarafından order edilen ağrı kesiciler doktor direktifine göre sizinle ilgilenen hemşireniz tarafından uygulanacaktır. Yine şişliği azaltmak ve basıncı hafifletmek için doktor direktifi doğrultusunda bir buz kompresi yapabilir ve başınızın gövdenizden yüksek olduğu bir pozisyon tercih etmelisiniz.

Genellikle 4-6 saat sonra ayağa kalkarak, bir saat sonrasında bulantı kusma yok ise yemek yemeye başlayabilirsiniz. Hastanede kalış süreniz boyunca mutlaka yanınızda bir refakatçiniz bulunmalıdır.

 

 

 

 Rinoplasti -  Detaylı bilgi için hemen tıkla!

İyileşme sürecinde dikkat etmeniz gerekenler;

 • Doktorunuzun reçete ettiği ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmalı ve tavsiyelerini uygulamalısınız. Sizi endişelendirecek bir durum olduğunda mutlaka doktorunuz ile iletişim kurun.
 • Ameliyat sonrasında ilk birkaç gün için beslenme, sıvı gıdalar ile yapılmadır.
 • Ağızdan nefes alıp vermek sizi rahatsız edebilir. Tuzlu su ile burnunuzu size tavsiye edildiği şekilde yıkayarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
 • İlk günden sonra hafif düzeyli aktivitelere geri dönebilir ancak öne doğru eğilmemeye dikkat etmelisiniz.
 • Ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız.
 • Burnunuzu bir yere çarpmaktan ve herhangi bir şekilde darbe almaktan kaçınmalısınız.
 • Başınız yüksekte olacağı bir pozisyonda yatmayı tercih etmelisiniz.
 • Gözlük genellikle en az 3 ay kullanılmamalıdır.(Doktorunuzun tavsiyesine göre süre değişebilir)
 • Ameliyat sonrası cildinizin hassas olmasından dolayı güneş ışınlarından korunmalısınız.

 

 

 

 

 

 • Sauna, hamam, solaryum, güneş banyosu ve buhar banyosuna, denize, havuza 1 ay ara vermek gerekir. Atel çıktıktan sonra ılık duş alabilirsiniz.
 • Enfeksiyonu önlemek için ameliyat bölgesini temiz tutmaya dikkat etmelisiniz.
 • Doktorunuzun belirttiği zamanlarda kontrollerinize aksatmadan gitmelisiniz.
 • Burnunuza yerleştirilen tamponlar 2. veya 3. gün doktorunuz tarafından alınacaktır. Tamponlar alındıktan sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
 • Burnunuzun üzerindeki ateliniz ve dikişleriniz genellikle 7. Gün doktorunuz tarafından çıkarılacaktır.
 • Ameliyat sonrası 10. Günde şişlik ve morluklar önemli ölçüde azalacaktır.
 • 2-3 ay sonrası şişlik genellikle tamamen geçmiş olur. Burun ucunda hala bir miktar hissizlik olabilir. Ama burun ucundaki his her geçen gün daha fazla normale dönecektir.
 • Burun estetiğinden 1 yıl sonra burnunuz istenilen görünüme ulaşmış olacaktır.

 

Daha öncede belirttiğim gibi alanında uzman, deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilen burun estetiği operasyonu sonrası iyileşme süreciniz tamamlandığında size yeni görüntünüzün keyfini çıkartmak kalır.  

 

 

Sonuç olarak doğru cerrahi işlem hem hekimi hem de hastayı mutlu eder.